Pondělí

16. května 2022

Nyní

21°

Zítra

16°

Svátek má

Sobotka nebo Jarolím? Boj o Senát spěje do finále

9. 10. 2020

page.Name
Volební místnosti jsou po týdnu opět otevřené. Dnes a zítra se v nich rozhoduje, kdo na příštích šest let usedne v Senátu. V Trutnově se o přízeň voličů ucházejí Jan Sobotka (STAN) a Jan Jarolím (ANO2011). Hlasování začalo dnes ve 14 hodin.

Před týdnem v prvním kole senátních voleb jasně v obvodu č. 39 zvítězil Jan Sobotka. Dosavadní senátor a dlouholetý vrchlabský starosta získal 14 839 hlasů, tedy 41,71%. Druhý skončil královédvorský starosta Jan Jarolím se 9345 hlasy, tedy 26,26% (viz. grafika).

Nyní se oba střetávají znovu. Sobotkovi vyjádřila podporu Klára Sovová z Luční boudy, která kandidovala za ODS, ale v prvním kole senátních voleb skončila třetí.

Sobotka byl senátorem za Trutnovsko poslední dva roky. V následujícím období se případě zvolení chtěl věnovat například stavebnímu zákonu. "Všichni chceme zrychlit stavební řízení, ale to, co má přijít nyní, bude obrovský chaos."Jarolím zdůraznil, že chce v Senátu například pomáhat menším obcím. "V rámci svého regionu jsem poznal, že naši starostové a starostky jsou velmi obětaví a skvělí lidé. Valí se přitom na ně ohromná spousta věcí, s nimiž se dennodenně musejí potýkat a občas potřebují podat pomocnou ruku."

ANKETA TRUTNOVINEK
Měla by Česká republika usilovat o hlubší evropskou integraci a v nejbližších letech přijmout společnou evropskou měnu?
Sobotka: ANO
Jarolím: NE

Měl by region Trutnovska hledat místo pro vybudování nové přehrady jako zdroj vody i za cenu zatopení některých domů či řídce obydlených sídel?
Sobotka: NE
Jarolím: NE

Souhlasíte se zákonem, který by do českého ústavního systému zaváděl institut obecného referenda?
Sobotka: NE
Jarolím: ANO

Souhlasíte s oplocením cest v okolí Sněžky a dalšími restriktivními opatřeními ze strany Správy Krkonošského národního parku?
Sobotka: ANO
Jarolím: ANO

Měl by stát v rámci boje s dopady koronaviru na ekonomiku snížit některé daně (například DPH, spotřební daně, daně z příjmu…), a to i za cenu vyššího zadlužení České republiky?
Sobotka: NE
Jarolím: ANO


Hlasování probíhá dnes (v pátek) od 14 do 22 hodin a zítra (v sobotu) od 8 do 14 hodin. Výsledky by mohly být známé už před sedmnáctou hodinou.

Pavel Cajthaml, Jiří Štefek
pavel@trutnovinky.cz