Neděle

26. června 2022

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

V horských střediscích Krkonoš jasně vyhrála koalice vedená ODS

4. 10. 2020

page.Name
Krajské volby ve všech pěti horských střediscích středních a východních Krkonoš vyhrála koalice ODS, STAN a Východočechů v čele s Martinem Červíčkem. S výjimkou Janských Lázní bylo vítězství koalice vedené ODS dominantní se zisky mezi 52 až 62 procenty hlasů. Druhá místa ve všech pěti krkonošských obcích obsadili Piráti. Oproti celokrajskému výsledku mělo v Krkonoších podprůměrné zisky hnutí ANO. Volební účast v horských střediscích byla nadprůměrná.

V největším českém horském středisku Špindlerův Mlýn zvítězila koalice ODS, STAN a Východočechů se ziskem 52 procent hlasů. Nejlepšího výsledku dosáhla v Peci pod Sněžkou, kde ji volilo 62 procent lidí. V Malé Úpě si koalice připsala 57 procent hlasů a ve Strážném 54 procent. Méně než nadpoloviční podíl hlasů získala v Janských Lázních, kde jí k vítězství stačilo 27 procent hlasů.

Zisky Pirátů v krkonošských střediscích se pohybovaly od 15 procent ve Špindlerově Mlýně po 23 procent v Janských Lázních. Hnutí ANO, které v celém kraji získalo 22 procent hlasů, se v Krkonoších umístilo na třetích a čtvrtých místech se zisky od šesti do 18 procent hlasů.

Z ostatních kandidujících stran se nad pět procent hlasů dokázali v Krkonoších dostat třikrát koalice vedená TOP 09 a dvakrát koalice ČSSD a Zelených.

Volební účast byla nejvyšší ve Strážném, a to 58,79 procenta, nejnižší 43,03 procenta byla v Janských Lázních. V celém kraji byla volební účast 41,01 procenta.

Krajské volby v Královéhradeckém kraji vyhrála koalice ODS, STAN a Východočeši se ziskem 12 mandátů. Dvanáct křesel získalo i druhé ANO. Třetí Piráti získali sedm zastupitelů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice TOP 09, HDK a LES. Dva mandáty získala SPD.

(ČTK)