Čtvrtek

8. června 2023

Nyní

21°

Zítra

19°

Svátek má

V hradeckém kraji oznámilo kandidaturu zatím osm subjektů

21. 7. 2020

page.Name
Kandidaturu do říjnových krajských voleb v Královéhradeckém kraji oznámilo osm politických subjektů. Termín pro předložení kandidátek vyprší 28. července. Počet subjektů tak není konečný, kandidaturu zatím zveřejnily jen některé. Hradecký krajský úřad v 10:30 v pondělí 20. července evidoval tři politické subjekty, které už podaly kandidátky k registraci.

V minulých volbách kandidovalo 17 subjektů, do zastupitelstva se jich dostalousedlo celkem devět, vítězné hnutí ANO skončilo v opozici. Ne všechny ale jdou do voleb znovu, řada stran a hnutí zastoupených v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu bude kandidovat jako součást různých koalic.

V kraji nyní vládne pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09.

Hnutí ANO povede do voleb podnikatel z Jičínska Jaromír Dědeček (ANO). Přestože šéf hnutí Andrej Babiš kritizoval kumulaci funkcí, na kandidátce je ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která kandiduje z 11. místa. Poslanci ANO Jiří Mašek, Petr Sadovský a Pavel Plzák budou kandidovat na konci kandidátky na 43. až 45. místě.

ČSSD jde do voleb společně se Stranou zelených a nezávislými osobnostmi pod značkou Spolu pro kraj. Lídrem je hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Také ODS spojí síly s jinými subjekty, a to v koalici se Starosty a nezávislými (STAN) a Východočechy. Lídrem kandidátky této koalice je náměstek hejtmana, senátor za Náchodsko a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).

Koalice pro Královéhradecký kraj jde do voleb v jiném složení než před čtyřmi lety, a to KDU-ČSL, Volba pro město (VPM) a hnutí Nestraníci, jejím lídrem bude bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V roce 2016 byl součástí Koalice pro Královéhradecký kraj místo Nestraníků Hradecký demokratický klub (HDK).

Hradecký demokratický klub (HDK) bude nově součástí uskupení Spojenci pro Královéhradecký kraj spolu s TOP 09 a Liberálně ekologickou stranou (LES). Kandidátku povede náměstek hejtmana pro zdravotnictví za TOP 09 a krajský šéf strany Aleš Cabicar.

Lídrem České pirátské strany bude obchodní analytik Pavel Bulíček (Piráti), lídrem kandidátky KSČM poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) do voleb povede poslanec Zdeněk Podal, místo původně oznámené advokátky Markéty Pakandlové. SPO a Změna pro Královéhradecký kraj se nadcházejících krajských voleb nezúčastní.

Krajské volby v hradeckém kraji v roce 2016 vyhrálo ANO se 13 mandáty. Druhá skončila ČSSD se šesti zastupiteli. Po pěti mandátech mají ODS a Koalice pro Královéhradecký kraj ve složení KDU-ČSL, HDK a VPM. Po čtyřech zastupitelích získala KSČM, TOP 09 a koalice Starostové a Východočeši. Shodně dvě křesla mají koalice SPD a SPO a koalice pirátů, Strany zelených a Změny pro Královéhradecký kraj.

(ČTK)