Středa

18. května 2022

Nyní

15°

Zítra

16°

Svátek má

Velká neznámá. O podobě koalice v kraji rozhodnou perná jednání

3. 10. 2020

page.Name
Podoba nové koalice v Královéhradeckém kraji je zatím nejasná. Ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočechů získala v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 12 křesel, stejně jako druhé hnutí ANO. Pokud strany nevytvoří velkou koalici, bude rozhodující postoj třetích Pirátů, ke komu se se svými sedmi mandáty přidají.

Podle lídra vítězné koalice Martina Červíčka (ODS) by výsledek jednání o nové krajské koalici mohl být do konce příštího týdne. Z povolebních vyjednávání vyloučil jen SPD. "Následující týden bychom se měli být schopni na všem domluvit. Pokud má koalice mít smysl, musí vládnout na základě věcných témat a priorit, které si nastavíme," řekl Červíček.

Lídr kandidátky hnutí ANO Jaromír Dědeček označil výsledek voleb za zklamání a uvedl, že v případě vzniku koaliční spolupráce nebude hnutí trvat na pozici hejtmana. "Budeme jednat se všemi, kdo s námi chtějí jednat. Uvidíme, s kým se nám podaří dát koalici dohromady s tím, že bychom nebyli určitě vedoucím partnerem koalice," řekl Dědeček. Nevyloučil ani odchod do opozice. První vyjednávání podle něj přicházejí v úvahu s ODS a Piráty.

Roli jazýčku na vahách Piráti připouštějí. "Budeme jednat se všemi, kdo se tam dostal, tedy kromě SPD," řekl lídr Pirátů Pavel Bulíček. Na dotaz ČTK, jakou z možných koalic by dal v tuto chvíli přednost, neodpověděl. "V tuto chvíli nemám preference," dodal.

Čtvrtá ve volbách skončila koalice ČSSD a Zelených se čtyřmi mandáty. "My budeme jednat se všemi subjekty, nijak jsme se nevymezovali. Jednání budou asi dlouhá," řekl její lídr a dosavadní hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Pro vznik nové koalice v Královéhradeckém kraji bude podle lídra Koalice pro Královéhradecký kraj (KKHK) Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) důležitý právě postoj Pirátů. Představu o budoucí koalici a působení lidovců a jejich partnerů v ní Bělobrádek zatím nemá. "Uvidíme, jaké budou nabídky, zda se k něčemu dobereme. My jsme připraveni jak odejít do opozice, tak převzít spoluzodpovědnost za vládu v kraji," řekl. KKHK získala čtyři mandáty.

Čtyři křesla má i uskupení Spojenci pro Královéhradecký kraj složené z TOP 09, Hradeckého demokratického klubu a strany LES. Spojenci si sami zúžili vyjednávací prostor tím, že si zapověděli koaliční spolupráci s hnutím ANO a s SPD, která má dva mandáty. Jako možné koaliční partnery Spojenců jejich volební lídr Aleš Cabicar (TOP 09) jmenoval koalici ODS, STAN a Východočechů, Piráty či lidoveckou Koalici pro Královéhradecký kraj. Sám Cabicar se do zastupitelstva nedostal, díky preferenčním hlasům jej předstihlo pět jiných kandidátů.

Od roku 2016 vládla v Královéhradeckém kraji pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09.

(ČTK)
Foto: Archivy politických stran