Neděle

22. května 2022

Nyní

Zítra

13°

Svátek má

Volby skončily, začalo sčítání hlasů. Komu pomůže nízká volební účast?

10. 10. 2020

page.Name
Boj o Senát skončil. Ve 14 hodin se zavřely volební místnosti, a začalo sčítání hlasů. V obvodu č. 39 Trutnov se voliči rozhodovali mezi Janem Sobotkou ze STANu a Janem Jarolímem z ANO2011.

Předběžné zprávy z volebních místností upozorňují na nižší volební účast, než byla v prvním kole (37,13%). Odhaduje se zhruba poloviční účast. Všeobecně menší zájem o druhé kolo potvrzuje i počet lidí, kteří kvůli karanténě volili z auta. Zatímco před týdnem to bylo na speciálně vyhrazeném drive-in stanovišti v Trutnově - Horním Starém městě hlasovat 26 lidí, nyní jen 2. Do přenosné urny, které komise donesly k lidem v karanténě, vhodilo hlas 8 lidí.

Komu pomůže nižší volební účast? "Mnohdy to ve druhém kole bývá trochu jiné, než v tom prvním," připustil Jan Jarolím. Jeho rival si netroufal odhadnout, jak hlasování dopadne. "Když vidíte, jak je náš volební okrsek veliký, tak nálady a preference jsou tak různé, takže nevíte, jak to může dopadnout," prohlásil Jan Sobotka.

Výsledky by měly být sečtené ještě během odpoledne. V prvním kole senátních voleb jasně v obvodu č. 39 zvítězil Jan Sobotka. Dosavadní senátor a dlouholetý vrchlabský starosta získal 14 839 hlasů, tedy 41,71%. Druhý skončil královédvorský starosta Jan Jarolím se 9345 hlasy, tedy 26,26%. Větší šance se dávaly i ve druhém kole Sobotkovi, kterého mimo jiné podpořili neúspěšná kandidátka z prvního kola Klára Sovová a dlouholetý trutnovský starosta Ivan Adamec z ODS.

Pavel Cajthaml
redakce@vrchlabinky.cz

Grafika: Michal Kriegler