Neděle

22. května 2022

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Volby v Královéhradeckém kraji v číslech: 12 subjektů, 512 kandidátů

20. 8. 2020

page.Name
Počet kandidátů pro říjnové volby do zastupitelstva Královéhradeckého kraje proti volbám v roce 2016 klesl o 28 procent na 512 kandidátů z předchozích 711. Průměrný věk kandidátů vzrostl téměř o dva roky a s hodnotou 49,57 roku je nejvyšší za celou historii voleb od roku 2000. Vyplývá to z údajů z kandidátních listin na serveru volby.cz.

V hradeckém kraji krajský úřad pro letošní volby zaregistroval 12 kandidátek, proti volbám v roce 2016 o pět méně. Letos kandiduje nejméně subjektů od počátku krajských voleb. Dosud nejvíce subjektů kandidovalo v roce 2012, a to 19.

Podíl žen na všech kandidátkách letos klesl na 29,49 procenta z minulých 31,8 procenta. Přes snížení to je druhý nejvyšší podíl žen v historii krajských voleb. Kandidátů ve věku nad 50 let je letos 49,61 procenta, nejvíce za dobu voleb.

Nejmladší kandidátku postavili Piráti, u nich je průměrný věk kandidátů 38,12 roku. Naopak dvoučlenná kandidátka strany Volte Pravý Blok má průměrný věk 65 let. Průměrný věk kandidátů ostatních kandidujících subjektů se pohybuje od 47,86 roku u koalice Spolu pro kraj do 54,63 roku u KSČM.

Nejstarší kandidátkou je v letošních krajských volbách devětasedmdesátiletá Ludmila Kovaříková z Hradce Králové, která je na 50. místě kandidátky Svobody a přímé demokracie (SPD). Nejmladšími kandidáty jsou dva devatenáctiletí studenti z kandidátky Pirátů, a to Jakub Holler z Opočna a Štěpán Svoboda z Hostinného.

Ve volbách se v hradeckém kraji utkají hnutí ANO, Česká pirátská strana, KSČM, koalice ODS, STAN a Východočechů, Koalice pro Královéhradecký kraj, uskupení Spojenci pro Královéhradecký kraj, uskupení Spolu pro kraj, hnutí SPD. Kandidují také Demokratická strana zelených - za práva zvířat, Trikolora hnutí občanů, strana Volte Pravý Blok a strana Rozumní.

V minulých volbách v Královéhradeckém kraji se do pětačtyřicetičlenného zastupitelstva dostalo devět subjektů, vítězné hnutí ANO skončilo v opozici. V kraji nyní vládne pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09.

(ČTK)