Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Diplomovaná všeobecná sestra: Cesta k perspektivnímu povolání

22. 5. 2021 Komerční sdělení

page.Name
Představte si to: Nejen, že seženete dobrou práci, ale dokonce si můžete vybírat, kde a za kolik budete pracovat. A přitom pomáháte lidem! O jaké profesi je řeč? O jedné z nejžádanější u nás, o diplomované všeobecné sestře.

Nemocnice a zdravotnická zařízení potřebují vysoce kvalifikovaný a samostatně pracující personál. Diplomované sestry takové nároky splňují. „Komplexní vzdělání získané studiem na vyšší odborné škole jim umožňuje práci bez odborného dohledu. Můžou pracovat samostatně podle ordinací lékaře a samy aktivně využívat své znalosti v péči o pacienta,“ oceňuje Vlasta Bílková, vrchní sestra Anesteziologie a resuscitace Oblastní nemocnice v Trutnově.

Diplomovaná sestra se podílí na léčbě, uzdravování a záchraně životů. Mnohdy se o ní dokonce říká, že je pravou rukou lékaře. Oprávněně! Zvládá totiž celou řadu odborných úkonů, pohotově reaguje na nepředvídatelné situace a přitom zachovává trpělivost, empatii a lidský přístup.

Cesta k takové práci vede přes Vyšší odbornou školu zdravotnickou a Střední zdravotnickou školu v Trutnově. Klíčovou součástí tříletého studia budoucích diplomovaných sester je praxe. „Je jí hodně, takže někdy ani nemáte pocit, že jste ve škole. Je to ale velmi zajímavé a poučné,“ vzpomíná Denisa Schrollová, absolventka školy a dnes sestra na dětském oddělení trutnovské nemocnice.

„Mně také pomohlo, že jsme měli spoustu praxe, v nemocnicích se nám hodně věnovali. Zásadní byla i teorie. Přišla mi sice hodně obsáhlá, ale musím uznat, že to byl nutný základ. Dodnes z něj čerpám,“ říká Adéla Dušková, absolventka školy, nejprve sestra na novorozeneckém oddělení a nyní na covidové JIPce.

O absolventky VOŠ je v trutnovské nemocnici velký zájem. „V rámci praktické výuky se velmi rychle zapracují na jednotlivých odděleních a některé si již během studia vyberou pracoviště, na kterém chtějí po absolutoriu pracovat a rozvíjet svoji profesní kariéru,“ chválí ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Poptávka po diplomovaných všeobecných sestrách je nyní ale po celém Česku. Kromě nemocnic jsou potřeba i v dalších částech zdravotnictví. Jsou žádané i proto, že mají ideální předpoklady pro vedení ošetřovatelských týmů. „Zájem o ně je a bude pořád. Mají vysokou odbornost, umí si poradit v každé situaci.


Procházkova 303, 541 01 Trutnov
tel. 499 840 092, mob. 725 921 029
svandova@szstrutnov.cz
www.zoat.cz

Proto tvrdím, že studium na zdravotnické škole je cestou k perspektivnímu povolání,“ dodává ředitel zdravotnické školy v Trutnově Roman Hásek.

Diplomovaná sestra, to ale není jen práce. Jedná se zároveň o poslání, ke kterému musí mít člověk vztah. „Když vidím na pacientech, že jim pomůžu, že jim naše péče něco dá, oni se zlepší a pak nám tu energii vrací zpátky. A to je báječná odměna,“ dodává sestra Adéla Dušková.