Pátek

14. června 2024

Nyní

12°

Zítra

16°

Svátek má

Krkonošský národní park je naše velká laboratoř

5. 1. 2021

page.Name
Lesu zdar! Vstoupíte-li na půdu České lesnické akademie (ČLA) v Trutnově, setkáte se s tímto pozdravem na každém rohu. Nejstarší lesnická škola v republice oslavila v loňském roce 165. výročí s tím, že v Trutnově se lesnictví vyučuje 75 let – od roku 1945, kdy sem byla přeložena vyšší německá lesnická škola ze Zákup.

Hlavní třípatrová budova se nachází kousek od centra města a pyšní se nápaditě zmodernizovanými prostory. Školní chodby zdobí vitríny se zvířaty či dalšími rozmanitými sbírkami, ze kterých se studenti mohou přímo vzdělávat. Vedle odborných učeben (pěstování, ochrana lesa, myslivost) je to zajímavá součást výuky.

„Součástí naší školy je i školní polesí, které má 1200 hektarů a rozkládá se v oblasti od Voletin až po Mladé Buky,“ prozrazuje ředitel České lesnické akademie Miloš Pochobradský. Toto školní polesí slouží k výuce praktických částí výuky studentů. Další významnou součástí akademie je středisko ve Svobodě nad Úpou, kde probíhá výuka učňovských oborů.

„Na naší škole máme tři maturitní obory a jeden učňovský a umožňujeme studovat i vyšší odbornou školu,“ vysvětluje ředitel „lesárny“ během natáčení pro pořad Když se řekne profese.

 

Nejdůležitějším a nejvíce obsazovaným maturitním oborem je lesnictví. V denním čtyřletém studiu se žáci připravují na odborné práce spojené s prací lesního a mysliveckého hospodáře. Dalším maturitním oborem, který na škole ještě není tak dlouho, je ekologie a životní prostředí. Odsud studenti míří na přírodovědné fakulty či fakulty se zaměřením na ekologii a životní prostředí. Následně jejich prací bývá, že jsou zaměstnaní v Krkonošském národním parku, s nímž má škola významnou spolupráci. „Krkonošský národní park je taková jedna naše velká laboratoř,“ vykládá s úsměvem Miloš Pochobradský. ČLA Trutnov jako jediná lesnická škola v republice také zajišťuje výuku operátorů těžebně dopravních strojů. Obor mechanizace a služby je rovněž maturitní.

Lesnická škola má 420 žáků z celé republiky, 35 učitelů a celkem 100 zaměstnanců. „Díky výrazné změně našich studentů ve prospěch děvčat teď třeba řešíme problém, že musíme ve škole udělat dostatek toalet pro děvčata,“ prozrazuje perličku Miloš Pochobradský a dodává, že pokud chcete celý život pracovat v přírodě, studium na ČLA v Trutnově je tou jedinou správnou volbou.

Věděli jste, že k prvním studentům lesnické školy patřil zakladatel safari ve Dvoře Králové nad Labem Josef Vágner, který v Trutnově maturoval v roce 1951?

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek