Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Turista v sandálech spadl ze skalní vyhlídky do Labe

8. 7. 2020

page.Name
Náročný začátek týdne mají za sebou členové Horské služby Krkonoše. Sváteční víkend totiž přitáhl do hor vyšší počet návštěvníků. S tím výrazně vzrostl počtu zásahů, do Špindlerova Mlýna dokonce musel letět záchranářský vrtulník.

Jeden z pěti náročných výjezdů během posledních 24 hodin měli záchranáři ze Špindlerova Mlýna v Labském dole. "Mladý turista ve zcela nevhodné obuvi sjel ze skalní vyhlídky do koryta Labe. Utrpěl několik tržných ran na ruce a v obličeji. Problém byl v tom, že se po kluzkých kamenech nemohl dostat z potoka,“ řekl Robert Dlouhý, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Záchranáři museli turistu vytáhnout pomocí lanové techniky a přesvědčit jej, že ve výletních sandálech nemůže pokračovat náročným terénem v túře. „Hned poté jsme museli na Dolní Mísečky pro seniora, který si zlomil nohu v kotníku při hledání hub. A aby toho nebylo málo, jeli jsme zpět do Labského dolu pro zcela vyčerpaného sedmdesátiletého výletníka a transportovali jsme ho tzv. rakouským vozíkem,“ uvedl Dlouhý.


Dnes ráno vyrazili záchranáři po výzvě linky 155 do hotelu Martin ve Svatém Petru ke starší ženě v bezvědomí. "Na místě jí už dával umělé dýchání její manžel. Okamžitě jsme si paní převzali a začali s resuscitací. Po krátké době jsme jí obnovili životní funkce a předali lékaři sanitního vozu z Vrchlabí,“ sdělil Pavel Cingr, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Pro ženu dokonce letěl vrtulník Letecké záchranné služby. Jeho lékař sice na místě došel k závěru, že letecký transport není nutný, ale zbytečný let to nebyl. "Ihned po tomto zásahu jsme dostali hlášení o bezvědomí muže na ubytovně ve Špindlerově Mlýně. Zajeli jsme tam i se sanitkou, která převážela zmíněnou pacientku. Našli jsme muže, který dýchal, ale jinak nereagoval,“ popsal Cingr. Muže pak k dalšímu ošetření transportoval právě přivolaný vrtulník.Horská služba varuje před tím, aby se návštěvníci Krkonoš vydávali na túry bez patřičného vybavení. „Obuv muže, který se včera zřítil do Labe, byla vhodná maximálně k procházce po městském parku. Něco podobného registrujeme u turistů stále. Všichni by si však měli uvědomit, že u nás jsou turistické trasy náročné, a bez kvalitní a pevné obuvi hrozí zranění,“ důrazně apeloval na turisty Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

(pac, tz-rze)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Horská služba Krkonoše