Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Uvěřila pohádce o lékaři na zahraniční misi. Přišla o 780 tisíc

14. 7. 2020

page.Name
Na jedné straně důvěřivá žena, na druhé mazaný podvodník. Když se potkají takové typy lidí na internetu, hrozí to velkým průšvihem. Škody se můžou vyšplhat až přes tři čtvrtě milionu korun!

Když jsme v dubnu informovali o případu, kdy žena naletěla na smyšlený příběh zahraničního vojáka, přišla přitom o 470 tisíc. Netušili jsme ale, že se objeví ještě horší situace. Při téměř identickém podvodu někdo připravil jinou ženu z Trutnovska o téměř 780 tisíc korun.

Podfukář tentokrát vystupoval jako lékař na zahraniční misi. Podvedená se s ním seznámila přes sociální sítě. Zhruba po týdnu dopisování ji požádal, zda ji může zaslat balík, který mu schová a on si ho následně vyzvedne.

"Svou žádost opíral opět o promyšlenou legendu, jak to v těchto případech bohužel bývá. Ženě uvedl, že je na území, kde je válka, a z tohoto důvodu potřebuje zaslat své dokumenty a cennosti, aby mu je uschovala. Také ji napsal, že má poté v plánu přijet do České republiky," uvedl policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Poškozená souhlasila a poskytla přepravní službě své osobní údaje. "Balíček měl poté cestovat s tím, že byl vždy někde problém a zásilku zadrželi. Kurýr pak požadoval zaslání peněz na úhradu poplatků, které žena vždy zasílala na jiný bankovní účet. Celkem takto od dubna letošního roku postupně poslala téměř 780 tisíc korun," upřesnil Vincenc.

Trutnovští kriminalisté případ šetří. Za podvod, spáchaný navíc v době nouzového stavu, hrozí pachateli až osm let vězení.

Podvodů bohužel neubývá, stejně jak důvěřivých lidí. Ti pak přijdou na vymyšlených poplatcích o statisíce korun. "Na takové podvody už naletělo velké množství důvěřivých a oklamaných lidí," dodal policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek