Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Za tragickou srážkou s autem generála dostal řidič tři roky vězení

4. 12. 2020

page.Name
Třemi lety vězení Okresní soud v Trutnově potrestal Vojtěcha Chauru, který podle spisu zavinil loňskou tragickou nehodu, při níž u Špindlerova Mlýna zahynul zástupce ředitele Vojenského zpravodajství, brigádní generál Milan Jakubů. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na podání odvolání. Uvedla to místopředsedkyně a mluvčí soudu Pavla Novotná.

Soud Chaurovi dále uložil zákaz řízení motorových vozidel na nejdelší možnou dobu deseti let. Pozůstalým a dalším poškozeným má Chaura zaplatit asi 1,3 milionu korun, rozhodl soud. Se zbytkem nároku ve výši asi jeden milion korun soud žadatele odkázal do občanskoprávního řízení.

Chaura loni 21. září podle obžaloby mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem řídil sportovní vůz Ford Mustang a srazil se v protisměru s protijedoucím autem. V něm jako řidič zahynul Jakubů, jeho manželka byla těžce zraněna. Podle státní zástupkyně Dagmar Čevelové jel Chaura s mustangem před nehodou rychlostí až 158 km/hod.

Při zahájení soudního líčení letos v září Chaura přiznal za nehodu vinu. Byl obžalován a dnes také odsouzen pro trestné činy usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozilo mu až osm let vězení. Kvůli protiepidemickým opatřením se dnešní jednání soudu konalo s omezenou přítomností veřejnosti.

Chaura jel od Vrchlabí směrem na Špindlerův Mlýn a v pravotočivé zatáčce se v protisměru čelně střetl se Škodou Rapid, kterou řídil Jakubů. Chaura vezl dvanáctileté dítě, oba skončili s lehkými zraněními v nemocnici. V den nehody se Chaura účastnil akce setkání majitelů aut Ford Mustang nazvané Mustangem na střechu Krkonoš. Speciálně upravený mustang měl půjčený od pardubického dealera vozů Ford, společnosti Auto In.

U soudu Chaura vyjádřil lítost a poškozené rodině se omluvil. "Jsem připraven nést trest," řekl v září před soudem. Nehoda se podle něj stala, když předjel vozy před sebou. Z vlastní nehody si údajně moc nepamatuje. "Pamatuji si dokončené předjíždění, pak jen záblesky. Vědomí jsem nabyl až po příjezdu záchranné služby," řekl. Vypověděl, že jel svižně, ale ne až tak rychle, jak uvádí obžaloba.

Podle Čevelové jel Chaura riskantním způsobem rychlostí nejméně 140 kilometrů v hodině. "Při nájezdu do pravotočivé zatáčky zvyšoval rychlost na nejméně 158 kilometrů v hodině ve snaze dojet jiný Ford Mustang," uvedla s tím, že následným brzděním před srážkou snížil rychlost na 121 kilometrů v hodině. "Nechoval se ohleduplně a ukázněně. Hrubě porušil zákony o bezpečnosti," řekla.

V září u soudu Chaura k náhradě škody uvedl, že udělá, co bude v jeho silách. Řekl, že se letos v lednu vzdal řízení aut a rodině poškozených poslal půl milionu korun z prodeje svého auta.

Bratr zemřelého Luboš Jakubů u soudu jako svědek uvedl, že celou rodinu událost těžce zasáhla. "Nemůžeme se z toho vzpamatovat, stále tím trpíme," řekl s tím, že manželka Jakubů zatím podstoupila několik operací. Chaura se podle něj dopustil neomluvitelného činu.

Zmocněnec poškozených Martin Pelikán v září navrhl, aby soud Chaurovo jednání překvalifikoval na obecné ohrožení, protože pří jízdě údajně ohrožoval i jiné účastníky silničního provozu. V tom případě by byl Chaura podle Pelikána ohrožen sazbou až 15 let vězení. "Byla to agresivní zběsilá jízda," řekl Pelikán. Soud Chauru za obecné ohrožení nepotrestal.

ČTK
Foto: Hasiči města Špindlerův Mlýn (JPO II)