Pondělí

24. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Další ženy naletěly podvodníkovi, "vojákovi" poslaly zhruba 200 tisíc korun

29. 6. 2021

page.Name
Už více než rok se objevují stále nové případy důvěřivých žen, které naletěly smyšlenému příběhu vojáka a poslaly mu své úspory. Minulý týden se přihlásily policii další dvě. Jedna přišla o 57 tisíc korun, druhá o víc než 130 tisíc korun.

Podvodník postupuje stále stejným, sofistikovaným způsobem. Promyšlenou legendou získá důvěru ženy, a nakonec ji přesvědčí, aby mu poslala peníze.

K seznámení dochází na internetu. Také obě naposledy podvedené ženy přijaly na sociálních sítích žádost o přátelství. „V prvním případě poškozená uvěřila smyšlenému příběhu „vojenského lékaře“, který je na misi v Afganistánu a potřebuje do Česka zaslat balík se svými osobními věcmi, jelikož se zde chce po ukončení mise usadit,“ uvedla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Podvodník tvrdil, že se nachází ve válečné zóně a nemá přístup ke svému bankovnímu účtu. Částku téměř 57 tisíc korun mu žena zaslala jako pomoc na odeslání balíku. „Když požadoval dalších 16 tisíc 750 eur, obrátila se na policisty,“ upřesnila Pižlová.

O tři dny později „důstojník z Afganistánu“ vylákal od jiné ženy přes 130 tisíc korun. „Pod podobnou záminkou, navíc s tím, že zahrál na city. Důvěřivé ženě namluvil, že se má přemístit do Kandaháru a má strach o život. Podvedená zaslala peníze jako pomoc na zaslání balíku do Čech, a když jí přišlo mailem upozornění na zaplacení pokuty 25 tisíc eur (636 tisíc korun), věc oznámila policii,“ sdělila Pižlová.

Za poslední rok a čtvrt už jedna důvěřivá žena o podobně vysokou částku skutečně přišla. Naletěla historce, že muž našel ve vybombardované vesnici půl milionu dolarů. A také, že by peníze ženě rád zaslal, aby si je společně po návratu z mise mohli užít. Uhradila poplatky za údajné zaslání balíku s penězi. „Peníze měly být do Česka distribuovány pomocí přepravní společnosti, které žena za různé poplatky zaslala přes 470 tisíc korun,“ řekla policejní mluvčí.

Podle kriminalistů si pachatelé oběti vybírají podle profilů na internetu. Snaží se oslovit muže i ženy pod záminkou seznámení. Využívají internetových služeb, které znemožňují identifikaci pachatele. „Vytvoří si falešný profil s falešnými fotografiemi a dalšími údaji. Důvěřivci si pak myslí, že na internetu našli nového kamaráda či přítele, ve skutečnosti uvěřili podvodníkovi, který z nich je schopen vylákat cenné osobní údaje a připravit je o nemalé peníze,“ zdůraznila Pižlová.

Proto by lidé při komunikaci ve virtuálním prostředí měli být velice ostražití a žádosti o přátelství by měli odmítat. „Mimochodem, jedna z fint úspěšného podvodníka je ta, že na podvodníka vůbec nevypadá a působí naopak jako ten nejslušnější, seriózní a hodný člověk,“ dodala policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek