Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

Týrání zvířat: Muž nechal psa týdny zavřeného v bytě, ten málem nepřežil

22. 7. 2021

page.Name
O svou fenku, křížence plemen Staford, Pitbulteriér a Ridgeback, se dlouhodobě řádně nestaral. Minimálně tři týdny ji nechal bez dozoru a samotnou v pronajatém bytě, nezajistil ji dostatek potravy, tekutin ani pohybu. Toho všeho se dopustil třiatřicetiletý muž z Hradce Králové, který byl nyní policií obviněn z týrání zvířat.

„Zanedbaného, podvyživeného a zesláblého psa sotva stojícího na nohou našla zavřeného v pokoji mezi jeho výkaly majitelka bytu, s kterou nájemce nekomunikoval a měl již v tu dobu u bytu skončenou nájemní smlouvu. Žena okamžitě informovala policisty,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Psa odchytil strážník městské policie a předal ho do útulku, kde si podle mluvčí však nebyli jisti, zda se dožije druhého dne. Přestože měl mít váhu 25 až 30 kilogramů, vážil pouhých 18 kilogramů. „Měl zarostlý obojek, přerostlé drápy, zanedbanou kůži a nemocné uši. Nebyl označen mikročipem a ani neměl očkovací průkaz. Díky poskytnuté zdravotní péči pes naštěstí přežil,“ dodala Kormošová.

Muž, který odjel do jiného města za prací, nechal psa úplně napospas a tím nedodržel povinnosti chovatele. Z odborného vyjádření vyplynulo, že ho vystavil negativním stresovým vlivům nejen biologické povahy v podobě duševních útrap, ale také fyzikální, protože zvíře nemělo dostatek pohybu, trpělo hladem a žízní. Navíc mu nucený pobyt v dráždivém mikroklima způsobily zdravotní poruchy, stavy bolesti a utrpení. Muži hrozí vězení od šesti měsců do třílet.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Policie ČR