Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

V rámci zbraňové amnestie „odevzdal“ pevnostní kanón

21. 7. 2021

V rámci zbraňové amnestie „odevzdal“ pevnostní kanón 5 snímků
Člen hradeckého klubu vlastnící vojenský bunkr v horách nahlásil v rámci zbraňové amnestie protitankový kanón. Letos je to už druhé nevšední „přiznání“. V dubnu muž z Hradecka při zbraňové amnestii odevzdal tank a samohybné dělo.

Ale zpět k pevnostnímu kanónu. Klub ho má jako součást vojenského bunkru v Orlických horách. Je nefunkční, dovezený byl v minulých letech z Francie. Aby majitelé zabránili pochybnostem a spekulacím, dobrovolně zbraň ohlásili při zbraňové amnestii.

„Jelikož je kanón umístěn v objektu předválečného československého hraničního opevnění, který je zabezpečen mříží, ocelovými dveřmi a je i zabezpečen elektronicky, mohl být ponechán na místě,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Lidé mohou beztrestně odevzdat nelegálně držené zbraně ještě pár dní. Zbraňová amnestie končí posledního července. „Chceme však upozornit, aby v žádném případě na služebny nenosili nalezenou munici nebo podezřelé předměty, ať zavolají na linku 158,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Bunkr navštívil specialista z odboru služby pro zbraně a bezpečnostního materiálu společně s expertem z odboru kriminalistické techniky a expertíz. „Zjistili, že se jedná o pevnostní poloautomatický protitankový kanón vzor 36 ráže 47 mm. Potvrdili jeho nefunkčnost poškozením a degradací korozí, kterými se stal kanón trvale a nevratně nepoužitelným ke střelbě,“ upřesnila Kormošová.

Kanón je teď veden i v systému Centrálního registru zbraní jako zbraň kategorie D, pod kterou nově spadají i neaktivní torza zbraní.

Obdobný případ řešili policisté na jaře, kdy se jim ohlásil majitel tanku 34/85 a samohybné houfnice SD-100. Policejní specialisté ve spolupráci s vojáky tank i dělo prohlédli a zjistili, že zbraně jsou znehodnocené a neschopné střelby

Při letošní zbraňové amnestii (vyhlášené 30. ledna), bylo v Královéhradeckém kraji zatím odevzdáno celkem 187 zbraní a 3116 kusů střeliva. V roce 2009 bylo odevzdáno téměř 600 zbraní a v roce 2014 - 335 zbraní.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Policie ČR