Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Policie v Královéhradeckém kraji loni řešila kvůli covidu 484 přestupků

23. 1. 2021

page.Name
Policie v Královéhradeckém kraji loni kvůli nedodržení vládních protiepidemických opatření řešila 484 přestupků. Především šlo o nenošení roušek na předepsaných místech. V posledním období se policie zabývá také restauracemi, které měly otevřeno přes zákaz. Policisté řešili i porušení zákazu vycházení po 21:00, uvedl náměstek ředitele krajské policie pro vnější službu Miloslav Kaplan.

V prvním pololetí, kdy Česko zasáhla první vlna epidemie, lidé podle něj nařízení v naprosté většině dodržovali a policie případné přestupky řešila upozorněním nebo domluvou. "V druhé polovině roku, i s ohledem na masivní šíření covidu, už bylo přistoupeno k razantnějšímu řešení přestupků, a to buď příkazním řízením na místě nebo oznámením příslušnému správnímu orgánu," uvedl Kaplan.

Z 500 evidovaných přestupků policisté vyřešili zhruba 170 na místě pokutou, většina zbylých případů přešla do správních řízení. Výše pokut se podle Kaplana pohybovala většinou od 500 do 2000 korun. "Přistupujeme k tomu citlivě, aby trest měl výchovný efekt," řekl.

Otevírání restaurací přes vládní zákaz podle Kaplana souvisí s iniciativou za zachování provozu restaurací Chcípl PES. Jde podle něj o některé restaurace v Krkonoších, v průměru na okres připadají jedna až dvě restaurace porušující nařízení. Policie například řešila otevřený bar Tátův obývák v Rokytnici v Orlických horách, jehož spoluprovozovatelem je představitel iniciativy Chcípl PES David Biksadský.

Epidemie covidu-19 se dotkla i chodu a organizace práce krajské policie, u níž slouží 1815 policistů a pracuje 419 občanských zaměstnanců. Loni covid v kraji zasáhl 294 policistů a 48 občanských zaměstnanců, tedy zhruba 15 procent všech lidí krajské policie. "Aktuálně je nemocných nebo v karanténě 98 policistů a zaměstnanců," řekl ředitel krajské policie Petr Petřík. "Zabezpečení služby ale zvládáme. Jsme schopni se vzájemně zastoupit, situace v kraji i na územních odborech je stabilizovaná," řekl.

(ČTK)