Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Pátrání zaměstnalo desítky záchranářů, muž přitom odjel z hor do Prahy

6. 2. 2021

page.Name
Pět hodin nočního pátrání v horském terénu. A bohužel, zbytečného, mají za sebou policisté a záchranáři z horské služby. Hledali muže, který se měl ztratit na výletě v Krkonoších. Nakonec se zjistilo, že odcestoval do Prahy.

Případ je z poslední lednové neděle. Pohřešování 33letého muže oznámila jeho přítelkyně. Právě s ní a jejím bratrem byl v Krkonoších na výletě. Okolo čtvrté hodiny odpoledne se viděli naposledy. U Šmídovy vyhlídky nad Jilemnickou boudou se muž rozhodl, že se vrátí k autu na Mísečky. Tam se měli opět všichni sejít. Přítelkyně s bratrem pokračovali na Vrbatovu boudu.

„Po návratu z túry však muže v autě ani blízkém okolí nenašli. Jelikož byl jeho mobil nedostupný a v autě zůstala jeho peněženka, začala mít přítelkyně o něho strach. Jeho zmizení nahlásila horské službě,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Okamžitě se rozjela pátrací akce. Záchranáři z horské služby opakovaně projížděli na čtyřkolkách a skútrech turistické stezky, po kterých se mohl s větší i menší pravděpodobností pohybovat. Policisté prověřovali výdejní okénka restaurací, otevřené prodejny i čerpací stanice po celém Špindlerově Mlýně.

„Následovalo prověřování nemocnic v našem kraji i v sousedním Libereckém. Hlídky prověřily nejbližší vlaková i autobusová nádraží, projížděly i silnice vedoucí od Míseček, obcházely chalupy, zda se muž někde neubytoval. Obvolávali se jeho příbuzní a známí, zda o něm něco nevědí. Bylo prověřeno jeho bydliště v Kutné Hoře. Vše bez kladného výsledku,“ řekla policejní mluvčí.

Až krátce před jedenáctou večer přišla přítelkyni informace o zapnutí mužova telefonu. Hovory však přítelkyni vypínal. Telefon vzal až své sestře, které sdělil, že je v Praze a čeká na vlak do Kutné Hory. „Na pražské nádraží byla okamžitě vyslána hlídka, aby ověřila, že se opravdu jedná o pohřešovaného muže a zda je v pořádku. Muž hlídce po ztotožnění překvapeně sdělil, že nechápe, proč jeho přítelkyně nahlásila jeho pohřešování,“ sdělila Kormošová.

Co se tedy skutečně stalo? Muž se ženou se pohádali. Když se rozdělili, schválně odjel pryč. Až když se dozvěděl o vyhlášené pátrací akci, za potíže vyvolané jeho zmizením se omluvil. „Jakým způsobem se dostal do Prahy, však nesdělil,“ prohlásila policejní mluvčí.

Do téměř pět hodin dlouhé a usilovné pátrací akce byly zapojeny téměř tři desítky lidí - záchranáři z horské služby, policisté z Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského kraje a z Hlavního města Prahy. Zaneprázdněni pátráním byli nejen přímo příslušníci v terénu včetně psovoda se služebním psem, ale i policisté na operačních střediscích a také piloti, kteří byli připraveni vrtulníkem vzlétnout.

„Policisté či členové horské služby, kteří lehkovážně se chovajícího muže v nepřízni počasí a obtížně přístupném terénu s vypětím sil hledali, by tak už v jeden okamžik nemohli být v případě nouze vysláni k jiné opravdové záchraně života či k další akutní události,“ upozornila Iva Kormošová.

Horská služba považuje případ, kdy se partneři na túře v extrémních zimních podmínkách rozdělí, a jeden z nich si dokonce vypne telefon, za velké riskování. „Bohužel se s tak výrazným porušením pravidel bezpečného pohybu v horách setkáváme velice často, a zvláště v současné situaci nouzového stavu se takový přístup stává u návštěvníků hor dokonce obyčejem,“ vysvětlil náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Horská služba loni hledala 101 lidí. Nejvíce jich bylo v Krkonoších (26) a Jeseníkách (21), nejméně naopak v Orlických horách (5).

Policisté minulý rok v hradeckém kraji pátrali po 342 lidech, v průměru tedy téměř každý den po jednom člověku. „Jedná se o pátrání po lidech, o které mají strach a důvodnou obavu o jejich zdraví či život většinou jejich příbuzní či známí. Jsou to lidé, kteří hrozili sebevraždou, odešli z domova a nedali o sobě vědět, nepřišli do práce, ztratili se v lesích, horách apod. Také jsou mezi nimi i děti, které utekly z dětského domova, nebo vězni z vězení,“ dodala policejní mluvčí Iva Kormošová.

(pac, tz-iko)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Horská služba Krkonoše