Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Po srážce dvou lyžařů zahynul na sjezdovce 50tiletý Polák

29. 3. 2022

page.Name
Po srážce dvou lyžařů na sjezdovce ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších zemřel v pondělí padesátiletý polský lyžař. V tiskové zprávě to v úterý uvedla horská služba. Jde o první tragické úmrtí při lyžařských aktivitách v aktuální zimní sezoně v ČR.

Lyžaři se srazili po 11:00 na červené sjezdovce v areálu Svatý Petr. "Po příjezdu na místo jsme zjistili, že se u obou lyžařů jedná o vážná zranění a jeden z nich, muž polské národnosti, se nachází v bezvědomí a přítomný zaměstnanec areálu u něho provádí resuscitaci," uvedl zasahující člen Horské služby Krkonoše Jan Král.

Horští záchranáři Polákovi nasadili externí defibrilátor a napojili ho na kyslík. "Vše jsme konzultovali s dispečinkem linky 155 hradeckého kraje. Nadále jsme prováděli resuscitaci až do příletu vrtulníku liberecké letecké záchranné služby," uvedl Král. Pacienta si následně převzali lékař se záchranářem, které vrtulník vysadil poblíž místa nehody. Lékař nakonec konstatoval smrt lyžaře.

Druhého lyžaře, kterému také bylo 50 let, záchranáři zafixovali krčním límcem a vakuovou matrací. Utrpěl poranění v obličeji a měl bolesti zad. Následně jej záchranáři odvezli sanitou do vrchlabské nemocnice s bolestí zad a krvácejícími poraněními v obličeji.

Horská služba vyzvala lyžaře k dodržování pravidel bezpečného lyžování. "Zaznamenali jsme, že s úbytkem lyžařů na sjezdovkách začali lidé jezdit rychleji. Poslední dobou srážek lyžařů přibylo, naštěstí ne s takto fatálním koncem," uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

(ČTK)
Ilustrační foto: Tomáš Novák/Horská služba Krkonoše