Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Za volant usedá výrazně víc opilých řidičů než loni, ukazují data krajských policistů

13. 11. 2022

page.Name
Dvanáct stovek řidičů pod vlivem alkoholu a dalších více než osm stovek pod vlivem drog přistihli za prvních deset měsíců letošního roku policisté v Královéhradeckém kraji. Oproti loňskému roku jde o výrazný nárůst. U opilých řidičů se jedná o nárůst o 45 procent, zdrogovaných řidičů je meziročně o jednu čtvrtinu více.

Stále častěji se královéhradečtí policisté setkávají na silnicích s opilými řidiči. Od začátku letošního roku do konce října policisté v Královéhradeckém kraji přistihli 1199 řidičů pod vlivem alkoholu. 379 z nich přitom nadýchalo přes jedno promile, čímž se dopustilo trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Podstatná část těchto silně opilých řidičů přitom způsobila dopravní nehodu. Konkrétně se jedná o 212 opilých řidičů, z nichž 161 nadýchalo nad jedno promile. 

Oproti stejnému období v loňském roce pozorují krajští policisté významný nárůst, konkrétně se jedná o 45 procent. Loni od ledna do října přistihli policisté 833 opilých řidičů, přičemž nehodu způsobilo 182 z nich. Za nárůstem může být kromě nezodpovědnosti některých řidičů také vyšší mobilita, neboť letošní rok neovlivnily na rozdíl od toho loňského žádné omezení související s epidemií covid-19. 

Opilci za volantem jsou podle dat policistů stále častějším úkazem nebo řidiči zdrogovaní. Rozdíl mezi oběma skupinami hříšníků se však v posledních letech zmenšuje. V letošním roce přistihli policisté v hradeckém kraji už 837 řidičů pod vlivem drog. Celkem 13 z  nich přitom způsobilo dopravní nehodu. Loni za stejné období zastavili policisté 684 zdrogovaných řidičů.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz