Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Tři cizinci v Obřím dole rozdělali oheň, každý dostal pokutu 10 tisíc

26. 7. 2023

page.Name
Parta tří cizinců si v pondělí v Obřím dole, klidovém území Krkonošského národního parku (KRNAP), kam je zákaz vstupu, rozdělala oheň a plánovala tam tábořit. Každý z nich dostal na místě pokutu 10.000 korun, uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Podle něj letos v KRNAP žádný požár ve volné přírodě nezaznamenali. Strážci a lesníci Správy KRNAP nyní věnují kvůli suchu zvýšenou pozornost požárním rizikům.

"V pondělí večer přijali strážci Správy KRNAP od místních obyvatel hlášení, že ve spodní části Obřího dolu je vidět hořící ohýnek. Strážci ihned vyrazili na místo i s hasicím přístrojem," řekl Drahný.

V těsné blízkosti Dolního Úpského vodopádu v Obřím dole zastihli trojici nizozemských mladíků. "Na místě si postavili dva stany a na vysušené hrabance pod korunami mladých stromků rozdělali oheň. Strážci oheň uhasili hasicím přístrojem a lokalitu zabezpečili. V příkazním řízení všem třem uložili v dané situaci maximální pokutu ve výši 10.000 korun. Tu mladíci po návštěvě nejbližšího bankomatu zaplatili," uvedl Drahný.

Dnes ráno se strážci na místo vrátili na kontrolu ohniště a preventivně jej prolili vodou. "Poděkování za včasné zažehnání hrozby patří místní obyvatelům, kteří strážce informovali," řekl Drahný.

Správci národního parku nadále vyzývají návštěvníky Krkonoš, aby hlásili jakýkoli zárodek možného požáru. Varovali také před zapalováním svíček u pomníků či božích muk. Informace o možných požárech mohou turisté volat přímo hasičům na nouzovou telefonní linku 150 nebo linku integrovaného záchranného systému 112, případně na pohotovostní telefonní číslo Správy KRNAP 737 211 113.

"Apelujeme na návštěvníky Krkonoš, že v tak suchém období, jaké nyní panuje, kdy všichni sledujeme požáry na jihu Evropy a s ročním odstupem vzpomínáme na požár v Národním parku České Švýcarsko, není rozumné rozdělávat oheň ve volné přírodě. Navíc na území českých národních parků je to aktivita zakázaná zákonem stejně jako táboření," dodal Drahný.

V Královéhradeckém kraji od 10. do 20. července kvůli suchu platil plošný zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě. I když podle hejtmanství se riziko pro vznik a šíření požárů snížilo, lidé by se měli nadále řídit aktuálním doporučením hasičů, kteří varují před rizikovým chováním ve volné přírodě.

Rozsáhlejší požáry v Krkonoších nejsou časté, poslední zasáhl roku 2018 Labskou louku na hřebenech na ploše asi 30 hektarů. Příčinou byl zřejmě lidsky faktor.

Krkonoše jsou unikátní mozaikou horských ekosystémů a pro svou podobu se Skandinávií jsou někdy označované jako ostrov tundry uprostřed Evropy. Svahy hor pokrývají horské lesy a louky, horní partie hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva.

(ČTK)
Foto: Archiv redakce