Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Kriminalita v hradeckém kraji loni vzrostla o čtvrtinu, trojnásobně přibylo vražd

17. 1. 2023

page.Name
Kriminalita v Královéhradeckém kraji loni meziročně vzrostla o 26,4 procenta. Trojnásobně přibylo případů vražd či pokusů a přípravy vraždy. Policisté v uplynulém roce v kraji evidovali 6659 trestných činů po 5268 trestných činech v roce 2021. Na bilanční tiskové konferenci to dnes uvedli představitelé krajské policie. Počet registrovaných skutků byl ale loni nižší než v letech 2019 a 2018, tedy před pandemií nemoci covid-19. Tehdy policie v kraji evidovala 7132 a 6723 trestných činů.

Podle policie není loňský počet trestných činů s roky 2020 a 2021 plně srovnatelný. Na poklesu kriminality v letech 2020 a 2021 se totiž významně podílela různá protikoronavirová omezení a také s nimi související bezpečnostní opatření.

Objasněnost trestných činů v Královéhradeckém kraji loni klesla na 57 procent z předloňských 62,7 procenta. Přesto byla v ČR nadále nadprůměrná. Královéhradeckých 57 procent bylo pátou nejvyšší objasněností v ČR, vyšší měly Zlínský, Jihočeský, Ústecký a Pardubický kraj.

Policie za loňský rok eviduje v kraji devět případů vražd či pokusů a přípravy vraždy. Ve třech případech šlo o dokonané vraždy, při nichž zemřelo pět lidí. "Všech devět případů je objasněno, dva případy ještě nejsou uzavřeny," řekl náměstek ředitele krajské policie pro službu kriminální policie a vyšetřování Jiří Karásek.

Nejzávažnější případy vražd se staly v červnu. V Javornici na Rychnovsku jednatřicetiletý muž zastřelil o rok starší manželku, čtyřletého syna a pak sebe. Motivem jeho činu byly zřejmě rodinné problémy. O několik dní později pětatřicetiletý muž v rodinném domě v obci u České Skalice na Náchodsku zavraždil své rodiče.

Zásadní nárůst policie v kraji evidovala u kyberkriminality, kdy například pachatelé pod různými záminkami lidem z jejich účtů kradou peníze. Počet případů vzrostl dvojnásobně na 890 a škoda na 166 milionů korun z 48 milionů korun. Významně nižší objasněnost u kyberkriminality se odrazila i v nižší objasněnosti všech trestných činů.

V celé ČR se loni stalo 150 vražd, o 45 více než předloni. Téměř polovina zůstala ve stadiu pokusu. Podle policie vývoj kopíruje negativní změny ve společnosti, která je orientovaná na materiální hodnoty a má tendencí k silovému řešení problémů. V celé ČR policie zaznamenala 181.991 trestných činů, meziročně o 18,8 procenta více.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce