Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Zprošťující rozhodnutí v krkonošské kauze je potvrzené, žalobce neuspěl

2. 11. 2023

page.Name
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž neuspěl s dovoláním proti zprošťujícímu rozhodnutí soudů v takzvané krkonošské kauze, která se týkala ukládání zeminy u Pece pod Sněžkou a dotací pro Herní krajinu Pecka. Nejvyšší soud (NS) dovolání odmítl, potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Na rozhodnutí upozornil server Česká justice.

Plné odůvodnění zatím není veřejně dostupné. Podle mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Kateřiny Podeszwové ještě nebylo usnesení NS doručeno ani všem účastníkům řízení, výsledek proto nekomentovala. Právě hradecký soud se kauzou zabýval.

V případu čelila obžalobě skupina osmi lidí a jedné právnické osoby, a to pro dva skutky. První spočíval ve zřízení údajně nezákonného úložiště zeminy na území národního parku. Druhý skutek se týkal získání dotace pro projekt Herní krajiny Pecka, kvalifikovaný jako pokus o dotační podvod, pokus o poškození finančních zájmů Evropské unie a také zneužití pravomoci úřední osoby.

Odvolací vrchní soud loni začátkem května pravomocně potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných, včetně starosty Pece pod Sněžkou Alana Tomáška (SNK Sněžka) nebo bývalého ředitele Správy Krkonošského národního parku Jana Hřebačky. Krajské státní zastupitelství Střížovi navrhlo, aby využil ještě mimořádný opravný prostředek, tedy dovolání k Nejvyššímu soudu.

Stříž dospěl k závěru, že v případě zprošťujícího rozhodnutí pro první skutek bylo nutné závěry soudů akceptovat jako správné. Pokud jde o druhý skutek, podle nejvyššího státního zástupce se někteří obvinění sice nedopustili zneužití pravomoci úřední osoby, avšak naplnili skutkovou podstatu pokusu o dotační podvod a pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie. Dovolání se týkalo čtyř z osmi původně stíhaných lidí.

Nejvyšší soud podle České justice označil argumenty v dovolání za nepřesvědčivé a zprošťující rozsudek ponechal beze změn. "Skutková zjištění soudů nižších stupňů považuje i Nejvyšší soud za správná a logická, vycházející z řádného vyhodnocení důkazů vyplývajících z provedených důkazních prostředků,“ stojí v usnesení.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce