Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Policii v hradeckém kraji podle ředitele zaměstnává hlavně majetková kriminalita

6. 10. 2023

page.Name
V Královéhradeckém kraji v posledních měsících mírně stoupla podobně jako v Karlovarském a Libereckém kraji kriminalita. Meziročně se zvýšila o osm procent, násilná kriminalita se ale drží zhruba na stejné úrovni, řekl nový krajský policejní ředitel Petr Sehnoutka. Bezpečnostní situaci v kraji považuje za relativně klidnou, z hlediska kriminality kraj podle něj patří ke klidnějším regionům České republiky. Stejně jako v ostatních krajích policisty nejvíce zaměstnává majetková a hospodářská kriminalita, která se stále více přesouvá do kyberprostoru. Sehnoutka také varoval před nárůstem dopravních komplikací kvůli chybějícím úsekům dálnice D11.

Příčiny mírného nárůstu kriminality podle ředitele hradecké krajské policie nejsou zcela jasné. "Situaci analyzujeme," prohlásil a současně důrazně odmítl, že by za nárůstem kriminality stáli cizinci. "Nic tomu nenasvědčuje," řekl Sehnoutka. Ruská agrese na Ukrajině loni v únoru vedla k přílivu ukrajinských válečných uprchlíků. Ředitel také zmínil problémy, které byly před několika lety v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny, tedy v největším zaměstnaneckém centru v kraji. "Policie tam na nárůst pouliční kriminality a dopravy reagovala posílením služby, situace se už uklidnila," uvedl.

Sehnoutka se funkce v čele policejního ředitelství Královéhradeckého kraje ujal v srpnu, do té doby zastával post celorepublikového ředitele pořádkové policie. Za své priority označil například snahu udržet u policie kvalitní lidi, zvýšit počet policistů či zlepšit komunikaci v organizaci. "Hradecká krajská policie je v dobré kondici, s objasněností trestných činů se v rámci ČR pohybujeme v první polovině žebříčku. Královéhradecký kraj také dlouhodobě patří k nejbezpečnějším regionům v republice," řekl Sehnoutka.

Hlavní výzvou je pro něj personální stabilizace policie v kraji. "V regionu by mělo být 1947 policistů, v současnosti jich chybí zhruba 210. Nedostatek policistů je celorepublikový problém. Dochází k největší generační obměně za poslední roky, silné populační ročníky kvůli věku odchází do civilu a stav se nedaří adekvátně doplňovat. Se zájemci až takový problém není, problém je v tom, že u policie dlouho nevydrží," řekl Sehnoutka. Nejvíce lidí podle něj chybí pořádkové policii, ale zajištění bezpečnosti v kraji ohrožené není.

Sehnoutka varoval před nárůstem dopravních komplikací v pohraničním Trutnovsku, kde na české straně stále chybí dálnice D11. Dálnice končí ve směru od Prahy u Jaroměře, k česko-polské hranici zbývá dokončit zhruba 20 kilometrů. "Je předpoklad, že Poláci budou v první polovině roku 2024 s dálnicí na hranici. Na české straně tak můžeme mít velký problém," řekl ředitel.

Třiapadesátiletý Petr Sehnoutka slouží u policie od roku 1994. Tehdy nastupoval na tehdejší policejní správu východočeského kraje, která se později rozdělila na dvě krajská policejní ředitelství, a to Královéhradeckého a Pardubického kraje.

"Za úspěch budu považovat, když bude krajská policie na plném personálním stavu, policisté budou mít k dispozici moderní vybavení a takové podmínky, aby neměli potřebu odcházet. Byl bych také rád, aby náš kraj byl jedním z nejbezpečnějších míst pro život, a to nejen v Česku," odpověděl Sehnoutka na otázku, jak by si přál, aby vypadala krajská policie za několik let po jeho působení ve funkci ředitele.

Policie ČR v Královéhradeckém kraji má v současnosti 1737 uniformovaných policistů a 447 civilních zaměstnanců. Územních odborů má pět, v Hradci Králové, Trutnově, Náchodě, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou.

(ČTK)
Foto: archiv redakce