Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Turisté v horách zabloudili a málem umrzli. Zachránila je horská služba

5. 2. 2023

Turisté v horách zabloudili a málem umrzli. Zachránila je horská služba 5 snímků
V boj o život se změnil páteční výlet po Krkonoších pro dva turisty. Na polské straně hor se za drsného počasí ztratili, vyčerpané a silně podchlazené je v pozdních nočních hodinách zachránila tamní horská služba.

Teploty pod bodem mrazu a k tomu silný nárazový vítr. Takové podmínky panovaly, když se dva turisté v pátek vydali na horskou túru. V oblasti červené stezky nad Kotlem Malého Stawu se ve vichřici ztratili. O pomoc si zavolali v 19 hodin

Na bezpečné místo se je telefonicky pokusil navést záchranář z horské služby v Jelení Hoře. „Turisté hlásili, že jeden z nich spadl a není schopen pokračovat v pochodu,“ oznámila polská horská služba na Facebooku.

Ztracené dvojici v té době pomohl jiný turista vybavený sněžnicemi. Dovedl je zpět na křižovatku u Spálené strážnice a zůstal s nimi do příjezdu záchranářů. „Zjistili jsme značně podchlazení dvou turistů, stav jednoho z nich naznačoval podchlazení druhého stupně. Po tepelné ochraně byli evakuováni do horské boudy Strzecha Akademicka,“ upřesnila horská služba.

Silně podchlazeného turistu předali záchranáři lékařům. „Při převozu na pohotovost byla tělesná teplota muže pouhých 32 stupňů,“ dodala horská služba.

Záchranná akce skončila v jednu hodinu ráno.

(pa, tz-fcb-gopr)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: GOPR Karkonosze