Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Matka se synem dali do oběhu stovky falešných poštovních známek

18. 9. 2023

page.Name
Královéhradečtí policisté viní z trestného činu padělání a pozměnění známek šestašedesátiletou ženu a jejího třiačtyřicetiletého syna. Během půl roku dali na pobočce České pošty na Královéhradecku do oběhu stovky falešných poštovních známek. Způsobili tím škodu 20.000 korun, řekla mluvčí policie Iva Kormošová. Případ označila za kuriózní.

"Královéhradečtí policisté se s takovým případem dosud nesetkali," doplnila.

Obviněná žena byla klientkou pošty, obviněný muž obchodníkem s poštovními známkami, pohledy a dopisnicemi. Oba obvinění se řadu let aktivně věnují filatelii. Vzhledem k dalším zajištěným falzům mohli podle policie způsobit až dvojnásobnou škodu.

"Na jedné pobočce podali v devíti případech téměř 320 poštovních zásilek, které byly opatřeny 475 kusy falz známek v hodnotě 26 Kč za kus a 151 kusů pozměněných poštovních známek v hodnotě 30 Kč za kus," uvedla Kormošová.

Žena v době zadržení měla u sebe dalších devět obálek s těmito známkami, které měla připraveny k podání. Policisté při domovní prohlídce u ní našli dalších téměř 550 kusů falz a bezmála 150 kusů pozměněných známek.

"Muž, který se zabývá prodejem a obchodováním s poštovními známkami, pohledy, dopisnicemi a obálkami a dalšími podobnými předměty, používal známky na rozesílání tohoto zboží zákazníkům z celého světa. Známky kupoval na internetu za poloviční hodnotu a koncovým zákazníkům účtoval plnou cenu," uvedla Kormošová.

Podle ní matka pomáhala synovi s administrativou, psala adresy, lepila známky a podávala zásilky na poště.

Ze znaleckého posudku vyplynulo, že všechny předložené 26korunové známky jsou falešné a 30korunové jsou pozměněné, a to tak, že z nich byla pomocí chemického prostředku odstraněna razítka pošt a byla tak již jednou použita. "Oba obvinění způsobili na poštovném téměř 20.000 škodu," uvedla Kormošová.

Trestní stíhání bude podle ní zřejmě zastaveno, protože obvinění složili desítky tisíc korun na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti. V případě prokázání viní a odsouzení by jim hrozilo až pět let vězení nebo peněžitý trest.

(ČTK)
Foto: KPŘ Královéhradeckého kraje