Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

FOTO: Před kostelem svatého Vavřince vystavuje svá díla Antonín Kašpar

9. 7. 2020

FOTO: Před kostelem svatého Vavřince vystavuje svá díla Antonín Kašpar 7 snímků
Šest metrů vysokou ocelovou sochu s názvem Trůn od akademického sochaře Antonína Kašpara je možné vidět na náměstí Míru před kostelem svatého Vavřince. Sochu vytvořil autor v roce 2016 proto, aby připomínala tisíciletou tradici křesťanské kultury v Evropě.

V roce 2018 autor na sochu připevnil tři nápisy v anglickém jazyce: „Cos dělal papeži?“, „Co děláš papeži?“ a „Co uděláš papeži?“. "Tyto, zdánlivě banální věty mají diváka přivést k zamyšlení nad tím, že by každý z nás měl být sám odpovědný za svá rozhodnutí a své činy a nesnažit se je svalit na někoho jiného, jak to mnozí z nás dělají," píší autoři projektu. 

Za velký příklad pro lidstvo v tomto směru přijímání odpovědnosti a příkladných mravních zásad, považuje autor současného papeže Františka. "Mnoho lidí si pod pojmem kultura představuje pouze umění jako takové. Ale kultura v pravém slova smyslu je také to, jak se vyjadřujeme, jak vychováváme své děti a v neposlední řadě také to, co zde po nás zůstane jako poselství dalším generacím. Smyslem mých soch je, aby vnímavý divák při pohledu na ně o těchto věcech přemýšlel," vysvětluje Antonín Kašpar.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Galerie Morzin