Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Skončil 62. ročník Smetanovy Litomyšle, kvůli covidu byl kratší

12. 7. 2020

page.Name
Slavnostním závěrečným koncertem Čtvero ročních dob v neděli v Litomyšli skončil 62. ročník národního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Kvůli epidemii covid-19 měl komornější charakter a trval 11 dní místo původních 25. Začátek festivalu byl posunut o tři týdny na 2. července.

Pořadatelé v hlavním programu připravili 35 místo původně zamýšlených 44 koncertů. "Všechny koncerty se odehrály. V nabídce na ně bylo asi 8000 vstupenek, prodalo se 7500," uvedla mluvčí festivalu Jana Bisová. Při minulých ročnících bylo v nabídce kolem 25.000 až 30.000 vstupenek.

Festival zasáhlo i nepříznivé počasí. Pořadatelé letos nestavěli zastřešení zámeckého nádvoří, takže některé koncerty museli kvůli dešti operativně přesunou do uzavřených prostor. Například zahajovací koncert se odehrál ve Smetanově domě.

"Důležitá byla ochota těch nejlepších českých interpretů vystoupit i v méně komfortních podmínkách, než bývá v Litomyšli zvykem, a v krátké době nastudovat požadovaný program," uvedl k letošnímu ročníku ředitel festivalu Jan Pikna.Součástí přehlídky také byly odpolední a večerní koncerty různých žánrů na doprovodné scéně v Klášterních zahradách. "I zde jsme kvůli počasí některé akce přesunovali do piaristického kostela. Návštěvníci tak o nic nepřišli," řekla Bisová.

Vedle tvorby Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka v Litomyšli například zazněl ve světové premiéře cyklus Jiřího Gemrota pro smíšený sbor No Promises a v novodobé premiéře Credo Jana Dismase Zelenky. Zájem vzbudily koncerty České Sinfonietty, Pavla Šporcla, koncert Na hranách stylů, vyprodané byly koncerty v zámeckém divadélku.

"Lidé si mohli vybrat ze čtyř až pěti koncertů denně. Přes komorní formu z atmosféry festivalu nic nezmizelo a šlo o plnohodnotnou Smetanovu Litomyšl," řekla Bisová. Na velkoplošnou obrazovku v Klášterních zahradách byly živě přenášeny zahajovací a závěrečný koncert a tradiční děkovná bohoslužba.Přestože od 1. července již žádná omezení kvůli covidu-19 neplatí, organizátoři doporučili divákům, aby používali roušky například v malých prostorách či v uzavřených sálech. Pokud se někdo před návštěvou představení necítil zdravotně dobře, mohl vstupenky vrátit.

Festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice. Rozpočet akce se v minulých letech pohyboval kolem 40 milionů korun, letošní rozpočet byl přibližně poloviční. "Partneři a sponzoři ponechali své plnění i při skromnějším programu. Mnozí mecenáši zvýšili své darované částky na pomoc festivalu v nouzi a mecenášů po nástupu nesnází dokonce přibylo," uvedl Pinka.

(ČTK)
Foto: Smetanova Litomyšl