Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

18°

Zítra

21°

Svátek má

Martin na bílém koni a vypečené husy. Kde jsou kořeny této tradice?

11. 11. 2020

page.Name
Mezi významné listopadové dny patří 11. listopad, na který připadá svátek všech Martinů. Podle pranostik přijíždí svatý Martin na bílém koni, na tento den se těší i všichni milovníci dobrého jídla, aby si pochutnali na vypečené husičce.

Řadu z vás jistě napadne, proč je s husou spojen právě Martin. Podívejme se proto na původ této spojitosti, která je zmiňována ve dvou legendách. Ta první praví, že husy svatého Martina při kázání tolik rušily a za trest nyní pykají na pekáči. Druhá legenda pro změnu vypráví o tom, že se svatý Martin před svou volbou biskupem ze skromnosti skrýval v husníku, ale husy ho svým kdákáním prozradily.

A kdo byl onen svatý Martin? Podle křesťanské legendy se narodil v roce 316 našeho letopočtu jako syn římského důstojníka kdesi na území dnešního Maďarska. V severoitalské Pavii získal vzdělání a přiklonil se ke křesťanství. Ve svých patnácti letech byl proti své vůli přijat k císařskému jezdectvu.

Legenda dále praví, že jedné chladné noci poblíž francouzského Amiens viděl promrzlého nahého žebráka. Martin neváhal a svým mečem rozetnul svůj plášť na dvě poloviny, z nichž jednu podal žebrákovi. Následující noci se mu zjevil Ježíš Kristus, který byl oděný právě do poloviny jeho pláště. Díky této události začal být Martin vzýván jako patron ochrany proti chudobě a tato událost měla za následek, že se dal pokřtít. V následujících letech svého života cestoval a po příchodu do Francie žil jako poustevník. V roce 372 se stal biskupem z Tours, zemřel pak o 27 let později.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Internet