Středa

24. července 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Zákaz opery? Prymula ukazuje svoji negramotnost, říká Libor Kasík

1. 10. 2020

Zákaz opery? Prymula ukazuje svoji negramotnost, říká Libor Kasík 6 snímků
Trutnovské Uffo ve středu večer svítilo červeně. Přidalo se totiž k mezinárodnímu apelu, který má upozornit na dopady koronavirové krize na kulturu. "Respektuju, že je nutné virus nějak kočírovat, ale zakázat zpěv, to je střela do prázdna," zlobí se ředitel Uffa Libor Kasík na nejnovější rozhodnutí ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

Vláda se ve středu rozhodla, že od pondělí znovu zavede nouzový stav. Snaží se tak zmírnit šíření koronaviru. Platit začnou také omezení pro volnočasové aktivity, sportovní a kulturní akce. Jenže, ne všechna se setkala s pochopením. "Proč činohra a balet být můžou, a opera či muzikály ne?" ptá se Kasík.

Naráží tím na to, že kina a divadla mohou hrát dál až pro 500 lidí. Představení se zpěvem, tedy koncerty, opery a muzikály, ale povolené nejsou. "Pokud má být důvodem domněnka, že si diváci při opeře zpívají a tím by snad na sebe se prskali, tak jen ministr Prymula ukazuje svoji negramotnost. A jestli má taková negramotnost zničit celé odvětví, pak je to na pováženou," zdůrazňuje Kasík.

Dlouhá léta se živil jako profesionální zpěvák, od malička se pohyboval v opeře. "Nepamatuju si, že by diváci při opeře někdy zpívali, možná v časech Mozarta. Navštívil jsem stovky operních představení a nezažil jsem ani jednou, že by diváci zpívali," říká ředitel trutnovské kultury.

Zákaz opery proto považuje za nepochopitelný. "Jestli si pan ministr Prymula neověří takovou věc, a operu takto položí, tak to je pro nás zdvižený velký varovný prst," dodává ředitel trutnovského Uffa Libor Kasík. Muzikálová divadla se obávají dalších ekonomických ztrát a stěžují si na chaos, který vládní opatření podle nich provází.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek