Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Roman Dorňák: Každý ročník festivalu Artu Kus by měl být o trošku lepší

10. 8. 2020

page.Name
Z řady míst po republice letos zmizely hudební festivaly, a tak fanoušci vzhlížejí k těm, co zůstaly. Na trutnovském Bojišti, legendární to open air scéně, pořadatelé Artu Kus Festivalu hlásí, že jsou navzdory koronavirové krizi připraveni od 20. do 23. srpna přivítat v areálu návštěvníky druhého ročníku. A jak je patrné z názvu festivalu, kdo to třeba ještě neví, Artu Kus zdaleka není jen o muzice. Naopak. „A bude tady toho ještě víc než loni,“ prozrazuje hlavní organizátor Roman Dorňák.

Začněme ale přeci jen tou hudbou, která na hlavní scéně v přírodním amfiteátru i vedlejší na louce pod ní, přinese vystoupení 27 skupin. Původně měl line-up zahrnovat až 39 kapel, ovšem některé si pořadatelé rozmysleli v rámci úspor a jiné svou cestu do Trutnova musely odvolat. Evropské turné zrušil například australský muzikant a perfomer DUB FX. „To je velká škoda. Bylo to jméno, které mělo přitáhnout více mladších lidí,“ mrzí Dorňáka neúčast dvojky letošního programu.

Skvělá zpráva je, že číslo 1 se na Bojišti objeví. Švýcarští veteráni industriálního rocku The Young Gods tak budou prvním zahraničním hostem Artu Kusu. „Moc se na ně těším. I stavba scény se trošku přizpůsobuje jejich požadavkům, budou mít laserovou show. Je fajn, že jak technická produkce, tak interpreti začínají slyšet na ideu té kreativy festivalu a přemýšlí, že by to mělo být trošku jiné, trošku osobité,“ vykládá Roman Dorňák. Legenda evropské scény rozzáří trutnovský areál v pátek večer.A hned po hlavní hvězdě přijde na řadu další exkluzivní host Lvmen, který má tento rok v plánu pouze jediný festivalový koncert. Podle šéfa Bojiště jsou to takoví tvrdší Pink Floydi. Kapela vytváří velice silnou atmosféru, má dvoje bicí a svou show prokládá projekcemi z filmů Františka Vláčila. Těšit se můžete na velice koncentrovaný a hluboký zážitek, který člověka fakt strhne. Další skupiny Gaia Mesiah, rapeři „Peneři“ a Opak Dissu, Květy, Mucha jsou také zárukou poměrně atraktivního, i když méně tradičního programu, než na co byli lidé zvyklí. „Ještě bych upozornil na Bert & Friends, což je takový zvrhlý popík čtyř pražských konzervatoristů. Ale vyprodávají, kam přijedou. Roman Holý z J.A.R. řekl, že je to nejlepší česká kapela za posledních deset let,“ usmívá se Dorňák.

K hudební produkci pak pořadatel ještě dodal, že při loňské premiéře vypozorovali, že u druhé scény dost často nebyl úplně důstojný počet lidí, a proto ji letos udělají trošku skromnější. „V neděli tam dáme prostor Trutnovákům a kapelám z okolí,“ informuje Dorňák o tom, že festivalový dojezd Artu Kusu bude lokálního charakteru. Hlavní scéna se stejně jako loni v noci ze soboty na neděli zbourá.A jakou další zábavu chystá Bojiště? Na divadelní scéně ve Skleníku se každý den představí jeden ze tří souborů - Divadlo X10, A studio Rubín a Ufftenživot. Ve stejné budově, která se nachází nalevo od hlavní brány, se pak také můžete těšit na naprosto nový prvek - panelové diskuze, které organizátorská „crew“ dlouho ladila a myslí si, že upoutají pozornost lidí.

V pátek budou věnované nezávislé žurnalistice, respektive otázce, jestli vůbec ještě nějaká nezávislá žurnalistika existuje a jak se vlastně vyvíjí ve změti hoaxů a dalších věcí. „Máme připraveno asi šest docela zajímavých hostů,“ poukazuje Dorňák. Na sobotu se téma změní a diskutovat se bude o umění současnosti. Moderace se ujme ředitelka trutnovské galerie Lucie Pangrácová, které se podařilo vyjednat poměrně známé české výtvarníky i několik kurátorů.

„Chceme tím lidi opět trošku blíže popostrčit k artovému způsobu přemýšlení, protože spoustu z nich má umění zaškatulkované pro určitou vrstvu lidí či do muzejních zdí,“ líčí Roman Dorňák. Když žil dva roky v Holandsku, zjistil, že západní společnost je v tomto směru relativně moderní, a že i pro lidi v mladém věku ze střední a nižší vrstvy je normální pořídit si domů nějakou skulpturu, sošku či obraz. „Češi jsou na tohle citliví. Věci se jim líbí, ale jakoby se toho zbytečně bojí,“ tvrdí.

Proniknout více do uměleckého světa se podaří návštěvníkům festivalu i skrz workshopy, které budou zase malinko jiné - sítotisk, linorit, malba, smalt, stone balance, šperk, kamera, Obscura, Věnce kytice z vesnice, barefoot obuv, tatoo kabaret, animace, keramika, výroba krasohledu. „Bude tady toho víc než loni. Máme více výtvarníků, více instalací,“ potvrzuje šéf Bojiště. On sám se hlavně těší na noční světelné instalace. Ze své tvorby odhalí něco Jan Hladil, Petr Nikl, Olga Chereshneva, Klára Ešnerová, ale i trutnovský malíř a komiksový kreslíř Jiří Grus, který na hlavní stage bude do hudebního podkresu vytvářet live kresbu. V areálu narazíte také na jógu, pohybový workshop, slacklinu, dětskou školku, Antikvariát, Design market. Dojde i na promítání filmu trutnovské studentky zlínské univerzity Tomáše Bati Veroniky Scholzeové. S mikrofonem v ruce budou festivalové dění řídit přední český slam básník Anatol Svahilec, jehož slam poetry je také v programu, a herečka a moderátorka Anita Krausová.

Před rokem si premiéru Artu Kus Festivalu nenechalo ujít 2500 lidí, což však nezabránilo tomu, aby pořadatelé skončili ve ztrátě. „Byl to první ročník. Hodně materiálu se nakupovalo. Teď už máme víc vlastních věcí, třeba kelímky, takže náklady klesnou,“ předpokládá Dorňák a dodává, že zároveň v jeho týmu došlo i ke zjednodušení vnitřních a personálních mechanismů. „Všechno je to o zkušenostech, takže každý ročník festivalu by měl být prostě o trošku lepší,“ usmívá se Dorňák.Přípravy oproti loňsku byly hotové dříve, line-up dokonce již v prosinci. Nicméně pak se práce kvůli koronaviru na dva až tři měsíce zastavila. Menší problém se nyní řeší s jídelní zónou, neboť polovina stánkařů sezonu odpískala. Z minulého roku si navíc organizátoři vyslechli připomínky, že občerstvení mohlo být barvitější. Tak se to snaží vylepšit.

„Může se zdát, že když nejsou jiné festivaly, tak by nám to mělo nahrávat a snažíme se lidi oslovit. Je pravda, že třeba odezva od větších médií je větší a akreditovaných novinářů už dnes je nahlášeno více než loni,“ očekává Roman Dorňák, že se díky tomu Artu Kus dostane více do povědomí veřejnosti. „Takže teď už jen doufáme, jak se začínají objevovat různá covidová ohniska, že se nezhorší omezení, případně Královéhradecký kraj bude méně dotčený,“ vyslovuje na závěr jedno ze svých přání s tím, že jsou připraveni reagovat. V záloze mají samozřejmě nachystanou i tzv. „suchou“ variantu. O počasí si ovšem na Bojišti zakázali mluvit.

SOUTĚŽ: Zahrajte si o vstupenky na festival Artu Kus - klikněte ZDE.


Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, archiv Romana Dorňáka