Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

V muzeu začala výstava sezóny Poklady sbírek Královéhradeckého kraje

25. 9. 2020

V muzeu začala výstava sezóny Poklady sbírek Královéhradeckého kraje 7 snímků
Přirozeným vyústěním předchozí spolupráce téměř všech muzejních pracovníků v kraji se stala výstava sezóny nazvaná Poklady sbírek Královéhradeckého kraje, která byla ve čtvrtek zahájena vernisáží v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. V této expozici jsou prezentovány sbírkové předměty, které nejvíce charakterizují sbírkové bohatství kraje a představuje je celkem osmnáct muzeí.

Návštěvník má možnost vidět například unikátní originál prvního výtisku Babičky Boženy Němcové, prototyp prvního českého bicyklu z Hořic či například některé osobní předměty spisovatele Karla Čapka. Jsou tu také výtvory, které se staly pro kraj určitým pojmem, jako Třebechovický betlém, Hořické trubičky, královédvorské vánoční ozdoby a mnohé další.

Výstavu doplňuje stejnojmenná publikace, kterou v roce 2018 vydalo Regionální muzeum a galerie v Jičíně. Podle muzejníků byla výsledkem zhruba dvouleté snahy představit to nejvýznamnější, co se nachází ve sbírkách muzeí na území Královéhradeckého kraje. Zastoupeno v ní bylo celkem 19 muzeí a kniha reprezentovala na 131 nejrůznějších sbírkových předmětů, z nichž každý oplýval svým významem, historickou hodnotou nebo se k němu vázal zajímavý příběh.

Samotná aktuální výstava, kterou lze navštívit až do 21. února příštího roku, vznikla pod vedením Michala Babíka a Gabriely Brokešové z jičínského muzea. „Největší radostí při přípravě výstavy pro nás bylo sledovat, jakým způsobem všechna muzea na území kraje táhla za jeden provaz,“ konstatují oba autoři.

Jejím smyslem je zprostředkovat veřejnosti to, že za zdmi muzeí se v depozitářích ukrývají opravdové poklady, jejichž uchovávání i ochrana mají smysl. „Každý z vystavených předmětů má svůj příběh. Někdy je to právě on, co z určité věci dělá poklad, i když není vyrobena zrovna ze zlata. Vždyť jedním z poslání muzeí je uchovávat právě onu historickou paměť, jež je v předmětech ukryta,“ prozradil Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech.

SVÉ SBÍRKOVÉ POKLADY VE VÝSTAVĚ PŘEDSTAVUJÍ

Muzeum Boženy Němcové Česká Skalice
Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem
Městské muzeum a galerie Hořice
České farmaceutické muzeum Kuks
Městské muzeum Loreta Chlumec nad Cidlinou
Městské muzeum Jaroměř
Regionální muzeum a galerie Jičín
Muzeum bratří Čapků Malé Svatoňovice
Muzeum Náchodska
Městské muzeum Nová Paka
Městské muzeum Nové Město nad Metují
Městské muzeum Nový Bydžov
Muzeum a galerie Orlických hor Rychnov nad Kněžnou
Muzeum Podkrkonoší Trutnov
Třebechovické muzeum betlémů
Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové Úpice
Krkonošské muzeum Vrchlabí 
Městské muzeum Žacléř

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Zdeněk Puš