Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

První v republice! Uffo chystá revoluční zvuk

10. 3. 2021

page.Name
Tokijská Suntory Hall, milánská La Scala či Metropolitní opera na americkém Manhattanu patří mezi nejslavnější koncertní sály světa. A teď si představte, že naprosto identický poslechový zážitek, ač je to k neuvěření, si vychutnáte, když usednete do hlediště trutnovského Uffa! Navíc bude úplně jedno, jestli do první řady, nebo na balkón. Ptáte se, jak je to možné? Za vším je nový zvukový systém L-ISA za 11 milionů korun, který se v Uffu právě teď instaluje a představuje revoluci v audio průmyslu.

„Když jsem to poprvé slyšel ve Francii, vhánělo mi to slzy do očí,“ svěřil se ředitel Uffa Libor Kasík. „Opravdu je to revoluce ve zvuku,“ prohlásil o systému hyperrealistického multikanálového zvuku L-ISA, který pochází z dílny lídra na trhu profesionálního audia L-Acoustics. Francouzská společnost, jejímž zakladatelem je vizionář Christian Heil, tím opět posouvá hranice prostorového vnímání nejen živých vystoupení a hudební tvorby, ale i dalších uměleckých a kulturních představení, což se náramně hodí ke koncepci multifunkčního prostoru Uffa. „Budeme první v republice a stále i jedni z prvních na světě, kde se tato technologie bude používat,“ poukázal Libor Kasík.

Pojďme si ve stručnosti vysvětlit, čím je systém L-ISA, jehož zkratka znamená Immersive Sound Art, vlastně tak revoluční. Doposud, když interpret stál uprostřed pódia, zvuk, který diváci slyšeli, vycházel z reproduktorů umístěných na levé a pravé straně. To je pro lidské vnímání příliš daleko a nedochází ke spojení vjemu sluchového s vizuálním. Koncept L-ISA ale dokáže spojení obou vjemů obnovit, takže dojde k propojení toho, co vidíte a slyšíte. „Systém neustále sleduje a propočítává, co se děje na scéně, a převádí to do reality tak, aby byl zvuk slyšet absolutně přirozeně. A právě v té přirozenosti je vždy skryté kouzlo velkého zážitku. Když něco totiž člověku nepřijde přirozené, zážitek z vystoupení nemá takový,“ poznamenal Libor Kasík.

Uffo doteď disponovalo dvěma sestavami zavěšených reproduktorů nad pódiem – vlevo a vpravo, čili klasické stereo. S novým systémem napočítáte takzvaných banánů pod stropem hned devět, přičemž jsou poskládány z 65 reproduktorů. To je trojnásobek toho, než byl současný stav. Díky tomu dokáže L-ISA naprosto fantastickou věc, a to, že ve všech částech sálu bude stejně kvalitní zvuk a posluchač se bude cítit vtažen do dění na pódiu. Jen pro zajímavost, celková hmotnost ozvučení se pohybuje přes tunu. Nicméně bylo zapotřebí, aby aparatura zůstala variabilní a dalo se s ní pohybovat podle typu akce. Technici z Uffa to vymysleli tak, že pod střechu přimontují ještě jednu železnou lávku, kam reproduktory zavěsí. Mimochodem, to je další velká přednost, že L-ISA umožňuje vytvořit v sále akustiku, jakou chcete.

„Uffo je multifunkční místo, kde se pořádají koncerty a akce všeho druhu, což je unikátní a skvělé, ale jeden nedostatek to s sebou nese. Když prostě v jednom prostoru chcete dělat metalové i klasické koncerty, je jasné, že pro akustické koncerty to nebude to nejlepší prostředí. Samozřejmě to lze, ale není to úplně ono. Myslím, že nejlíp to před pár lety vystihl jeden náš dnes už velmi slavný dirigent Jakub Hrůša, který mi tak nenápadně do ouška prohodil: No jo, Uffo je na sušší straně spektra. Teď to bude úplně jiný level! Budeme moci přinést zvuk jako v těch nejlepších koncertních sálech na světě,“ usmál se Libor Kasík.

V České republice se zatím uskutečnil pouze jediný koncert, který byl nazvučený systémem L-ISA. Loni v červnu se představil v pražské O2 aréně fenomenální kytarista Mark Knopfler. Na vystoupení se tenkrát sjela podívat celá zvukařská obec. „Je to průlomové řešení, které se zatím nikde moc neukázalo,“ uvedl Radek Ježek, vedoucí oddělení techniky Uffa, jenž si tuto událost také nenechal ujít. „Ten zvuk je široký, hluboký, konkrétní, čistý, není przněný tím, že se zvuky slévají dohromady. Všechny nástroje znějí přirozeněji. To ve stereu nejde udělat,“ dodal. L-ISA tak technikům, umělcům i produkcím odhaluje úplně nový svět kreativních možností.

Na myšlenku „vytunit“ Uffo tímto mimořádným ozvučením a posunout ho mezi světovou špičku přivedla ředitele Libora Kasíka schůzka s majitelem trutnovské společnosti Pro Music Danielem Krčmářem. Ten si chtěl ve společenském centru domluvit showroom tohoto systému. (Dnes funguje showroom v budově BScomu - pozn.) „Začal jsem se o to zajímat a zjistil jsem, že obzvlášť pro Uffo by to byla ideální věc,“ líčil Kasík, který hlavní benefit spatřuje v lepší akustice koncertů. O celé záležitosti poté promluvil s trutnovským starostou Ivanem Adamcem a posléze prezentoval pořízení technologie zastupitelstvu. „Velmi si toho vážím, že zastupitelé pochopili význam této investice a schválili ji,“ děkoval.

Uffo na zakázku vyhlásilo výběrové řízení, proběhla dvě kola. „Víme, že existují i jiné systémy, které se snaží o podobný efekt. Takže pokud by nám někdo dodal něco, co by plnilo stejný účel a levněji, bez váhání bychom to vzali,“ konstatoval Kasík. Do výběrového řízení se nakonec přihlásila jen firma Pro Music. „Každý zvukový systém je drahý. I když 11 milionů je hodně peněz, měli jsme štěstí. Oproti ceníkovkám jsme dostali snad čtyřicetiprocentní slevu,“ přiblížil ředitel. Podle něj je L-ISA neskutečná investice do budoucna a mockrát se vrátí.

S instalací systému se začalo na přelomu roku a hotovo by mělo být do konce února. „Docela se nám hodí, že se teď nehraje,“ pousmál se Kasík, ale hned dodal, že měli montáž připravenou i s variantou za provozu s omezeným počtem akcí. „Teď si dovolím tvrdit, že systém bude určitě funkční dřív, než nám bude umožněno hrát,“ opět se usmál. Uffo je stejně jako ostatní kulturní instituce zavřené kvůli koronaviru. „Musím poděkovat sponzorům, kteří za námi stojí. Opravdu velký dík. Náš program stále plánujeme, neustále posunujeme, čili jakmile dostaneme zelenou, začneme okamžitě fungovat,“ uvedl Libor Kasík.

Otázkou je, kdy to bude. On sám neví. Zatímco v jiných oblastech se mu prý poměrně daří predikovat věci, jak budou, v covidu zatím vždy, když řekl, jak to bude, bylo vše jinak. „Myslím, že pro nás by bylo skvělé, kdyby se do léta podařilo zrealizovat pár věcí a Cirk-Uff, který je na začátku června. Byť to bude za omezených podmínek,“ nechal se slyšet. Zároveň pak doufá, že od podzimu by se už kulturní život mohl rozeběhnout normálně. V hlavě již samozřejmě Libor Kasík střádá i nápady, jak slavnostně nejen Trutnovu, ale celé republice představí systém L-ISA. A vzkazuje, že se můžeme těšit na koncerty jak hodně slavné kapely, tak místní.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová, archiv