Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Zamilovaný rebel aneb Čapkova mladistvá hradecká stopa

31. 7. 2021

page.Name
Karel Čapek, rodák z Malých Svatoňovic, je nepochybně jedním z nejvýznamnější českých spisovatelů. Jeho život je často spojován právě s tímto koutem na Trutnovsku, ale málo se ví, že zanechal výraznou mladistvou stopu v Hradci Králové.

Tento poměrně málo známý a opomíjený fakt se rozhodla hradecké veřejnosti připomenout Ilona Machová, která na toto téma připravuje útlou brožuru nazvanou Zamilovaný rebel, ilustrovanou výtvarnicí Evou Horskou. Autorku brožury primárně zajímá část Čapkova života, o které se nemluví, tedy o letech jeho puberty a dospívání.

Karel Čapek přišel do Hradce Králové s velkým nadšením v roce 1901 a začal objevovat tamní studentský život. „Kromě toho, že studoval na zdejším gymnáziu, které sídlilo v bývalé jezuitské koleji, byl pro něj zásadní i studentský spolek Mansarda, jehož byl spoluzakládajícím členem. Ve spolku bylo až padesát studentů z různých škol ve městě. Ti se často setkávali, chodili na výlety za město, pořádali debatní a knižní večery, pěstovali rétoriku. Karel už v té době psal do několika časopisů,“ připomenula jeho stopu Machová.

Mladý student tehdy bydlel s babičkou Novotnou v pronajatém bytě domu na Malém náměstí, kde je dnes hotel U Královny Elišky. V roce 1905 se zamiloval do Anny Nepeřené, které adresoval množství milostných dopisů. Ty později vyšly pod názvem Listy Anielce. To bylo Čapkovi patnáct let.

A jaké tedy byly první hradecké lásky zamilovaného rebela? „Myslím si, že měl v tomto směru trochu zvláštní taktiku. Když si vezmeme jeho dvě hradecké lásky – Márinku Svatoňovou a Annu Nepeřenou, postupoval u obou tak trochu stejně. Vystupoval jako ten, který jim chce pomáhat, radit s knížkami, jako ten, co má přehled. Pasoval se do role rádce, což od patnáctiletého kluka stejně staré dívky příliš nechtějí,“ říká autorka brožury.

Márinka zase potkala Karlova bratra Josefa, který ji zaujal více, protože byl starší a pro dívku jejího věku asi zajímavější. Mladý Karel časem svou strategii změnil. „Anielce prozradil, že je do ní zamilovaný, ale ani to příliš nezabralo. Anielka Karla odmítala. Zpochybnila jeho vyznání, ve kterém ji označuje za lásku svého života. Odepsala mu, že to v takovém věku nepovažuje za rozumné. Později si vzala jednoho jeho spolužáka,“ popisuje autorka Čapkovy tehdejší milostné neúspěchy.

Další zajímavostí, o které se málo ví a moc nemluví, je jeho studium na hradeckém gymnáziu, z něhož byl zřejmě vyhozen. Okolnosti Čapkova odchodu z této vzdělávací instituce nejsou dosud zcela vyjasněny. „Existuje několik verzí, proč se tak stalo. Buď byl vyhozen za slohovou práci namířenou proti císařství, nebo za proticísařskou básničku v časopisu, možná jen za účast ve spolku Mansarda. Je ale také možné, že to bylo na žádost jeho rodičů, kteří chtěli, aby šel studovat do Brna, kam se provdala jeho sestra Helena, a tak by nemuseli držet byt v Hradci,“ uvádí.  Čapek později píše trochu ublíženým tónem, že musel z hradeckého gymnázia odejít. Zřejmě tam tedy došlo k nějakému střetu s profesory.

Machová pro svou brožuru Zamilovaný rebel navázala spolupráci s Muzeem bratří Čapků v Malých Svatoňovicích, kde čerpala informace. Některé materiály získala v badatelně místního muzea, Státním okresním archivu a v čapkovských monografiích. „Asi nejlepším zdrojem byla kniha Moji milí bratři od Heleny Čapkové, kde jsou úryvky Karlových dopisů. V nich jsou zachycena jeho trápení s děvčaty, školní záležitosti a různé další historky. Tyto vzpomínky jsou důležité, protože není lepší doklad o jeho osobním životě v Hradci Králové,“ prozradila autorka, která na brožuře pracovala zhruba jeden rok. Osobnost Karla Čapka nyní vnímá více jako živoucí bytost než „jen“ jako slavného spisovatele.

„Žil zde v době, kdy u něj vrcholila puberta, kdy opustil jistotu rodinného prostředí. Odešel do většího města a musel se v něm adaptovat, což není úplně jednoduché. Poprvé v něm byl v totiž sám za sebe. A právě tato skutečnost mně vždycky chyběla v jeho životopisech. Navíc dopisy, které v Hradci psal svým láskám, naznačovaly, že šlo už v tomto mladistvém věku o velký literární talent,“ vysvětlila Machová.

Hradecké motivy o pobytu v tomto městě se objevují i v jeho díle. Nejvíce asi v románu Továrna na absolutno, kde je zmíněn mj. chrám Svatého Ducha či pivovar. V předmluvě Krakonošovy zahrady popisuje Hradec z hlediska tehdejší doby, kdy bylo město ještě uzavřené hradbami, jako vstupní bránu do Podkrkonoší. A Hradec Králové a Čapkův vztah k Anielce byl také inspirací pro vznik hry Loupežník.

V roce 2018 iniciovala autorka brožury společně s badatelem Hasanem Zahirovićem jmenování Karla Čapka čestným občanem města, protože se domnívá, že jeho pobyt v Hradci je opomíjený, ale přitom velmi důležitý.

„Myslím si, že Čapkova hradecká stopa byla považována vždy tak trochu za negativní. S pobytem v Hradci jsou přitom spojeny Čapkovy literární začátky. Kdyby nebylo hradeckého gymnázia a Mansardy, nevíme, zda bychom nyní Čapka znali. Čestné občanství bylo prvním krokem, jak dát najevo, že nám záleží na tom, aby čapkovská stopa v Hradci byla stále zřetelná. Přála bych si, abych touto brožurou probudila mezi Hradečáky větší zájem o Čapkovu osobnost, aby byli hrdí, že tento spisovatel působil i v jejich městě,“ dodala Ilona Machová, jejíž brožura Zamilovaný rebel by měla vyjít v druhé polovině letošního léta v nákladu tři tisíce kusů.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Tereza Fabiánková