Středa

24. července 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Festival Cirk-UFF bude! Je připraven se čtyřmi premiérami, hlásí pořadatel

12. 5. 2021

page.Name
Bude, či nebude? Venku, či uvnitř? Vystoupí české soubory, anebo dorazí i nějaké zahraniční company? Neodloží se až na září jako loni? Spousta nevyřešených otázek okolo 11. ročníku mezinárodního festivalu Cirk-UFF je vyřešena. Přehlídka novocirkusových představení v Trutnově bude od 2. do 6. června.

Ještě před pár týdny se něco takového zdálo nereálné. Z posledních vyjádření ministerstva kultury a vlády je zřejmé, že v červnu už se mohou konat venkovní kulturní akce, a s omezeními i uvnitř. Pořadatelům z trutnovského Uffa tak vyšel risk. Program totiž částečně chystali už v dobách, kdy jistota ještě chyběla.

„Do příprav festivalu jsme, podobně jako každý rok, investovali spoustu času, ale v dubnu jsem se musel rozhodnout, zdali začneme s jeho reálnou produkcí, což mimo jiné znamená objednávky za dost peněz. Roli v tomto rozhodnutí hrála samozřejmě i skutečnost, že jsme letos získali velkou podporu z Ministerstva kultury, Královéhradeckého kraje i města Trutnova,“ uvedl zakladatel festivalu a ředitel Uffa Libor Kasík.

Letošní Cirk-UFF nabídne 24 až 28 představení, podle toho, zda bude možné skutečně hrát i v Uffu a pod šapitó. Produkce se bude odehrávat pod širým nebem, před šapitó, v okolí Uffa a po městě. „Například Eliška Brtnická svou show Hang out chystá na pivovarský komín,“ upozornil Kasík. Přední česká artistka a performerka má doma pod stropem nainstalovanou hrazdu, na které každý den alespoň deset minut trénuje, aby pak mohla s klidnou duší vyrazit šplhat po žebřících, komínech nebo střechách industriálních objektů.

Festivalový program vypadá přitažlivě. Největším lákadlem Cirk-UFFu bude vystoupení špičkového českého souboru Losers Cirque Company s inscenací Konkurz, ve kterém o vítězi rozhodnou sami diváci. Akrobatická show v podání nové generace „Lůzrů“ bude jednou ze čtyř premiér, které by měly být na jedenáctém ročníku k vidění.

Chystají se ale i další premiéry. Světovou novinku například chystá i Squadra Sua s klaunskou pouliční groteskou Bezdéčka. Premiérou Voyerky, což je představení pohybující se na hranici nového cirkusu, tance a fyzického divadla, se blýskne Cirkus TeTy.

Hvězdami Cirk-UFFu bývají pravidelně zahraniční hosté, v posledních letech se festival zaměřil na špičkovou australskou scénu.Festival ale sehnal adekvátní náhradu. Chilsko-španělskou dvojici Murmuyo et Merteyeta, která vnesla do trutnovských ulic nečekaně vtipnou, ale i akční atmosféru. Zastavovala tehdy vozidla a jejich řidiče vtahovala do show s názvem Su-seso Talardo. Letos Murmuyo et Merteyeta předvede show Fisura, která je koncipována jako pokračování Su-seso Talardo, ale už poněkud jiným způsobem.

Vstupenky bude možné kupovat od pondělí 17. května v Inforecepci Uffo, nebo online na webu cirkuff.cz nebo uffo.cz.

FESTIVALOVÝ PROGRAM

2. 6. 19:00
3. 6. 19:00
Losers Cirque Company (ČR): KONKURZ
Akrobatická show pestrá jako vylhaný životopis. Losers Cirque Company uvádí inscenaci Konkurz, ve kterém o vítězi rozhodnou sami diváci.

3. 6. 17:00
Divadlo Drak (ČR): DO HAJAN
Pohádková inscenace na pomezí poetického fyzického divadla a klaunské grotesky.

3. 6. 18:00, 4. 6. 14:00, 5. 6. 13:00 a 15:30
MURMUYO (E): FISURA
Dva klauni a jedno auto, trocha vody a plno legrace. Pokračování show Su-Seso, na kterou si mnozí (někteří obzvlášť) dobře pamatují z roku 2015.

4. 6. 15:00
AirGym Art Company (ČR): LÉTACÍ SEN Č. 245
Open Air rodinné představení plné závěsné a párové akrobacie.

4. 6. 16:00
Balancealots (ČR): LINK THE CLICK
Dva barevní a nepředvídatelní jedinci se spolu učí fungovat a společně tak hledají rovnováhu mezi dvěma extrémy sociálního spojení: online a off-line přítomností.

4. 6. 16:45
Eliška Brtnická (ČR): FISH EYE
Performance na pomezí tance, výtvarné instalace, fashion a akrobacie v živém hudebním doprovodu ultrazvukových delfíních frekvencí. Ke shlédnutí přímo v řece Úpě, pokud vodní živly dovolí.

4. 6. 17:30
Cie Pieds Perchés (ČR): OK(N)o
OK(N)o zpochybňuje naše stávající představy o rozdělení soukromého a veřejného prostoru a napříč nimi se prostřednictvím nového cirkusu, tance a fyzického divadla snaží znovu určit místo pro individuální svobodu.

4. 6. 18:30
Divadlo Bolka Polívky (ČR): LETEM SOKOLÍM
Komedie o tom, že lhát se nemá, ani když víte, že máte pravdu.
Dvojice klaunů se ve staré sokolovně urputně snaží připravit na Všesokolský slet. Touha po uznání a jejich permanentně problémový vztah je dovede do mezních situací.

4. 6. 20:00
Zuzana Drábová (ČR): 7CIHEL
Autorské nonverbální představení o tom, že někdy sami sebe svazujeme a jsme to opět jen my sami, kdo nás může rozvázat.
Představení propojuje prvky klaunerie, fyzického divadla a nového cirkusu.

4. 6. 21:30
Holektiv (ČR): VRÁNY
Pohybová performance s doprovodem živé hudby na jednom objektu. Tři akrobatky a
Terezie Vodička Kovalová na violoncello.

5. 6. 11:00
FysioART (ČR): HNÍZDO NA NITKÁCH
Fyzická bajka o odvaze vzlétnout až do nebe, o odvaze vylétnout z bezpečí náruče, z hnízda. Vzdušná akrobacie, fyzické divadlo, živá hudba. Tentokrát v přírodním prostředí v okolí Uffa.

5. 6. 12:00
6. 6. 14:30
Jonatán Vnouček a Michaela Stará (ČR): JOHNY & JENNY
Barevná romance z mobilních toalet.

5. 6. 14:00
Eliška Brtnická (ČR): HANG OUT
Audio-procházka s akrobatickou performancí nás zavede na zakázaná místa ve veřejném prostoru, kam jste se možná jako malí vždycky toužili vyšplhat.

5. 6. 16:30
Cirkus TeTy (ČR): VOYERKY
Experimentální inscenace zpracovává narušení běžného života příchodem mateřství a přináší skutečný impuls přímo na jeviště, a to v podobě přítomnosti malých dětí performerek.
Do projektu je zapojeno velké množství performerek napříč českými novo-cirkusovými soubory, a to s různorodým zaměřením – od tance přes pohybové divadlo až po závěsnou akrobacii.

5. 6. 17:45
My kluci, co spolu chodíme (ČR): SVĚDOMITĚ NEPŘIPRAVENÍ
Čtyři herci, kteří si nic nepřipravili. Volná improvizace za hudebního doprovodu dává vzniknout překvapivým situacím plných tělesnosti, akrobacie a odlehčeného surrealistického humoru.

5. 6. 19:00
AirGym Art Company (ČR): WENDIGO
Silný příběh o létání, lásce a zlu i dobru. Nový cirkus, netradiční závěsná akrobacie, živá hudba... i to je Wendigo.

5. 6. 20:00
SQUADRA SUA (ČR): BEZDÉČKA
Pouliční groteska o skutečných obyvatelích míst a okamžiků, jimiž většina z nás prochází bez povšimnutí. Komicko-tragická hra o třech spolunocležnících, kterým stačí málo, aby nepotřebovali nic.

6. 6. 11:00
Mime Studio (ČR): PŘÍBĚHY, KTERÉ VYPRÁVĚL MĚSÍC
Cirkusově-loutková pohádka pro rodiny s dětmi.

6. 6. 13:00
Bratři v tricku (ČR): TOALETNÍ POHÁDKA
Známá žonglérská stálice tentokrát s toaletní pohádkou na malou i velkou od 4 let.

6. 6. 15:30
Feel the Universe (ČR): VLEZ V LES
Nový cirkus, zvířecí masky a akrobacie inspirovaná charakterem zvířat. Poetika bajek okořeněná řemeslností cirkusových technik, výtvarného umění a živé hudby.

6. 6. 17:00
Holektiv (ČR): LETKYNĚ
Tři odhodlané letkyně sestrojí své letadlo a vy jistě uvěříte, že vzlétne! Letkyně jsou pouliční představení, ve kterém zažijete atmosféru prvních aeroplánů.

Michal Bogáň, Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek