Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

„Majstrštyk“ muzea v Hradci, historickou výstavu zdobí obraz císaře Rudolfa II.

26. 5. 2021

„Majstrštyk“ muzea v Hradci, historickou výstavu zdobí obraz císaře Rudolfa II. 8 snímků
Když se blížila dnešní třináctá hodina, foyer Muzea východních Čech v Hradci Králové se zaplnilo novináři a fotografy. Ti se záhy přesunuli o patro výš do galerijního sálu, kde se očekávala skutečně mimořádná událost. Schylovalo se totiž ke slavnostnímu odhalení a instalaci rozměrného obrazu významného portrétu Rudolfa II. od malíře Lucase van Valckenborch z doby před rokem 1585.

Obraz byl v roce 2012 zakoupen do knížecích lichtenštejnských sbírek ve Vídni/Vaduzu. Nyní došlo k jediné zahraniční zápůjčce hradeckému muzeu a stane se chloubou výstavy Rudolf II. Umění pro císaře, která bude zahájena 28. května a potrvá až do 7. listopadu. Nepochybně půjde o zásadní expozici letošní výstavní sezóny muzea, kterou obohatily desítky děl rudolfinské doby od sběratelů z celé České republiky.

Než došlo k instalaci, obraz spočíval v bílé přepravní bedně. Když byl vyjmut, prohlédli ho ještě restaurátoři, zda při cestě nedošlo k poškození. Teprve potom spočinul na stěně galerijního sálu, aby se v plné kráse představil návštěvníkům. Aktu instalace byla rovněž přítomna Eliška Fučíková, autorka výstavy, kunsthistorička a specialistka na umění doby Rudolfa II., která měla na zápůjčce lví podíl.

„Zájem o rudolfinské umění začal relativně pozdě, takže se objevují stále nová díla. Ještě nedávno jsme se smutkem sledovali, jak se na světových aukcích prodávají umělecká díla, která byla kdysi součástí rudolfínských sbírek a české veřejné kulturní instituce nemají prostředky na jejich získání. V posledních deseti letech se začala situace měnit. Našli se osvícení soukromí sběratelé, kteří se zasloužili o to, že se už některá díla mohla z ciziny vrátit do země původu,“ řekla.

Kromě zmíněného vídeňského obrazu jsou ve výstavním souboru zahrnuta běžně nepřístupná výtvarná díla Bartholomea Sprangera, Hanse von Aachen, Josepha Heintze st., Roelanta Saveryho, Pietera Stevense, Dirka de Quade van Ravesteyn, Matthiase Gundelacha, Adriaena de Vries a Aegidia Sadelera. Ta doplňují grafické listy a kresby, erbovní privilegia, mapy a další předměty související s rudolfínskou dobou včetně několika dosud anonymních rudolfínských děl.

Jak Salonkám prozradil kurátor výstavy Stanislav Hrbatý, výstavy takové významu byly obvykle k vidění v Praze, což je samozřejmě pochopitelné. „Chtěli jsme tuto sbírku zpřístupnit a ukázat, že i v hradeckém prostředí lze uspořádat takovou výstavu. Navíc se nám díky inciativě paní Elišky Fučíkové podařilo oslovit soukromé sběratele včetně vídeňského muzea a ti byli ochotni se s námi o tyto obrazy podělit,“ uvedl kurátor.

Podle něj zhruba dvouletá příprava výstavy byla neuvěřitelně náročná, protože tato díla doprovázejí velmi přísná kritéria, například na vlhkost, teplotu, osvětlení, bezpečnost a další aspekty. „Splnili jsme všechny požadavky a nyní můžeme v plné parádě představit tuto výstavu veřejnosti,“ poznamenal Hrbatý. Na dnešním odhalení obrazu Rudolfa II. přijel osobně i Johann Kräftner, ředitel vídeňského muzea Liechtenstein, které vzácné dílo do Hradce zapůjčilo.

„Bylo nám potěšením, že jsme tento obraz mohli zapůjčit muzeu sídlícím v královském městě Hradec Králové. Jsme také rádi, že se stane součástí této skutečně ojedinělé výstavy, která mapuje rudolfinskou dobu,“ prozradil Salonkám ředitel Kräftner. Odbornici na zmíněnou dobu, kterou je autorka výstavy, potěšilo, že jsou nyní díla dostupná publiku a že jsou také podstatným obohacením našeho kulturního dědictví. „Výstava by tak mohla být inspirací pro další sběratele, aby umožnili veřejným institucím prezentovat své sbírky,“ dodala.

Doprovodnou součástí výstavy bude malý kabinet kuriozit v podobě časté na vrchnostenských sídlech právě v rudolfinské době. K vidění v něm budou například lebky exotických zvířat, pravěké fosilie, schránky velkých mořských mlžů, reprodukce nejcennějších obrazů z rudolfínských sbírek a kopie části Mattiolioho herbáře. K dispozici bude také alchymistická dílna.

„Bude to takový trochu školní kabinet. Chtěli bychom, pokud to okolnosti dovolí, udělat v září takovou alchymistickou muzejní noc a ukázat všechny aspekty myšlení rudolfinské doby a vnímání světa. Budeme určitě rádi, aby k nám chodily školy a je možné vytvořit například i tematické tvůrčí workshopy pro děti,“ doplnil kurátor nejdůležitější sezónní výstavy Muzea východních Čech.

Hynek Šnajdar
hyenk@salonkyhk.cz