Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Trutnov opět ovládne festival nového cirkusu Cirk-UFF

29. 5. 2021

page.Name
Risk vyšel, můžeme začít! Pandemie ustoupila, restrikce zmírnily, takže od 2. do 6. června se v Trutnově uskuteční 11. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirk-UFF. Podobně jako v předchozích letech nabídne mimořádnou podívanou a nevšední zábavu. „Navíc se letos přesune do míst, kde si ho většina lidí možná ani nedokázala představit,“ řekl šéf festivalu a ředitel Uffa Libor Kasík.

Jedním z hlavních lákadel bude Losers Cirque Company. Oblíbený český soubor ještě nedávno piloval v trutnovském Uffu zcela novou akrobatickou show Konkurz. Nyní ji uvede právě u nás jako premiéru a zahájí tím letošní festival Cirk-UFF. Kromě tradičně špičkových artistických výkonů si v ní tentokrát dovolí i nezvyklou věc – půjčí si diváky. „Budeme z nich vybírat, zda se nám někdo hodí či nehodí do našeho konkurzu, takže to vlastně bude interaktivní představení. Na jeho konci diváci zvolí vítěze konkurzu. Jinak to bude show prošpikovaná akrobacií, tancem a živou hudbou,“ naznačil principál souboru Petr Horníček. Na jevišti se objeví osm akrobatů a performerů a jeden muzikant, který bude zároveň Konkurzem provádět. „Lúzři rozšířili soubor o další nadějné umělce, jejich vystoupení v Trutnově budou divácky velmi atraktivní,“ potvrdil Kasík.

Dalším tahákem bude například závěsná akrobatka Thula Moon, proslulá mimo jiné i svým účinkováním v nejznámějším  novocirkusovém souboru Cirque du Soleil. V Trutnově už byla v roce 2015 s úspěšnou premiérou americké show Filament. „Tehdy v Uffu okouzlila svojí krásou a neuvěřitelnými akrobatickými výkony. Měla u diváků velký ohlas a jak mi přiznala, dodnes na atmosféru našeho festivalu ráda vzpomíná. Nyní přijede se sólovým, asi osmiminutovým představením. Máme se na co těšit,“ prohlásil Kasík.

Premiéru pro Trutnov chystá také ženský Cirkus TeTy. Představení pohybující se na hranici nového cirkusu, tance a fyzického divadla se jmenuje Voyerky. „Zachycuje změnu běžného života s příchodem mateřství. Vypadá to jako čistě ženské téma, ale inscenace je velice zajímavě zpracovaná a bude se určitě líbit i mužům,“ upozornil Kasík.

Když se řekne Murmuyo: Fisura, většině Trutnovanů to asi nic neřekne. Kdo si ale vzpomene, jak před lety dva svérázní pouliční klauni zastavovali auta, jak před Uffem stopli autobus, lehli si podněj a nabádali řidiče, aby jel dál, nebo jak vnikli do autobusu a začali obírat cestující o jejich tašky… Ano, to jsou oni! Dva potrhlí komici, Chilan a Španěl, se vrací na Cirk-UFF. „Očekáváme opět venkovní show plnou zábavy a improvizace, při které znovu dojde na odstraňování pomyslných bariér mezi divákem a umělcem,“ upřesnil Kasík.

Valná část festivalového programu se letos přesunula právě do ulic města. Představení v Uffu a pod šapitó je o něco méně než loni. Umělci si po domluvě s pořadateli vytipovali i jiné trutnovské lokality než jen osvědčený plac před Uffem. Například Eliška Brtnická si pro svoji inscenaci Fish Eye vybrala jako nejvhodnější prostor u mostu za okresním soudem. Při své další show Hang out se chystá lézt na pivovarský komín. „Doma pod stropem má umístěnou hrazdu, na které každý den alespoň deset minut trénuje, aby pak mohla s klidnou duší vyrazit šplhat po žebřících, komínech nebo střechách industriálních objektů,“ upozornil Kasík na mimořádné schopnosti české akrobatky. O klid a spokojenost čápů na komíně není třeba se obávat. Akrobatka bude maximálně v poloviční výšce komína, lidé budou mít zvuk ve sluchátkách. Pořadatelé vše konzultovali s odborníky.

Z programu na poslední chvíli vypadla premiéra show Bezdéčka českého souboru Squadra Sua. Jeden performer na čtrnáct dní onemocněl. Oblíbený soubor ale předvede své představení Happy hour. Přijedou i další domácí účinkující. Například oblíbení Bratři v tricku dorazí s toaletní pohádkou Hra o trůn. Holektiv sehraje dvě pouliční představení – Letkyně a Vrány. FysioArt představí Hnízdo na nitkách. „Program je bohatý, pestrý, věřím, že si festival parádně užijeme,“ ohlásil Kasík. Přesto ale bude nutné dbát na platná hygienická opatření. Platit to bude hlavně u inscenací v Uffu a pod šapitó. „Obsadit můžeme jen padesát procent hlediště. Lidé musí přijít s potvrzením o negativním testu či o očkování, povinností zůstává respirátor,“ dodal Libor Kasík.

Festival Cirk-UFF pořádá trutnovské Uffo s finanční podporou Ministerstva kultury, Královéhradeckého kraje a města Trutnova. Kompletní program naleznete ZDE.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Losers Cirque Company