Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Byla to obrovská zkušenost, říká Martin Probošt, semifinalista SuperStar

21. 12. 2021

page.Name
V SuperStar, největší česko-slovenské pěvecké soutěži, se Martin Probošt probojoval až do semifinále. A to se přitom bál do populární a sledované soutěže přihlásit. Jeho výkon nicméně zaujal porotu i veřejnost, byť ostrý porotce Pavol Habera si neodpustil jednu poznámku na jeho adresu. „Po vypadnutí v semifinále mi ale řekl, že jsem velmi talentovaný chalan,“ usmívá se sedmnáctiletý zpěvák z Hradce Králové, který se chce hudbě věnovat i do budoucna.

Martin Probošt se původně do SuperStar vůbec nechtěl přihlásit. Po přemlouvání od kamarádů a rodiny ale podlehl a určitě nelituje. Dostal se až do semifinále, kde zazpíval hit od Eltona Johna. Nakonec skončil těsně před branami finále. „Ráno v den vystoupení, když jsem se probudil, tak jsem nemohl mluvit. Celý den jsem pil čaj, vincentku a vápník. Nebylo to ideální, ale porota mi řekla vcelku pozitivní hodnocení,“ říká sedmnáctiletý zpěvák z Hradce Králové, který měl zpočátku ze soutěže obavy. „Před prvním kolem jsem jen seděl a přemýšlel, co tu vlastně dělám,“ usmívá se student hradecké zdravotnické školy.

Jak se vůbec zrodila myšlenka přihlásit se do SuperStar?
Loni jsem šel z brigády a napsal mi jeden producent, že mě viděl na YouTube a jestli bych nechtěl zkusit jít do SuperStar. Dlouho jsem nad tím uvažoval a nakonec jsem řekl, že ano. Původně jsem tam ale jít nechtěl, protože jsem si nevěřil. Poté jsem vyplnil dotazník a bylo to. Chtěl bych poděkovat všem, kteří mi říkali ať do toho jdu, protože to byla obrovská zkušenost. Opravdu mi to hodně dalo hudebně i možnostmi do budoucna.

Vypadl jste v semifinále. Kolik myslíte, že vám chybělo k tomu, abyste se dostal do finále?
Do toho člověk moc nevidí. Bohužel ráno, v den vystoupení, když jsem se probudil, tak jsem nemohl mluvit. Celý den jsem pil čaj, vincentku a vápník. Nebylo to ideální, ale porota mi dala vcelku pozitivní hodnocení, možná tedy chybělo i málo.

Co nervozita a stres? Jaké bylo pro vás poprvé vystoupit před kamerami?
Na začátku jsem byl před vystoupením hodně nervózní. Jen jsem seděl a přemýšlel, co tu vlastně dělám. Na jevišti si to ale neuvědomuješ. Od dalšího kola jsem si to hodně užíval, což mi vydrželo doteď. Byli tam ale lidi, kteří byli nervózní tak, že jim bylo špatně a zvraceli. Jednou musela přijet i záchranka.

Jak na tebe působila porota, kdo ti byl nejvíce sympatický? Co někdy nekompromisní Pavol Habera?
Se všemi soutěžícími jsme se shodli, že nejsympatičtější je Marián Čekovský. Palo Habera má roli kata, na prvním castingu mi po vystoupení řekl, že hledají zpěváky s větším rozsahem. Po vypadnutí v semifinále mi ale řekl, že jsem velmi talentovaný chalan. (směje se) A prý se těší na můj hlas za 30 let, což mě hodně potěšilo. Když se se všemi porotci bavíš mimo, i když těch příležitostí nebylo moc, tak jsou všichni hrozně fajn.

Zvedla se vám sledovanost sociálních sítích? A měl jste za vystoupení v SuperStar nějaké peníze?
Na Instagramu se mi zvedl počet sledujících na osm tisíc. Peníze ze SuperStar jsme žádné neměli, byli jsme ale osloveni spolu s dalšími lidmi ze SuperStar agenturou Spolek dětí, což je letní tábor, kam pojedeme jako hosti ze SuperStar a zároveň budeme plnit roli táborových vedoucí. Takže to je taková moje první spolupráce.

Ve 2. kole jste spolu s Nikolasem Bitkovskim a Jakubem Kubínem dostali přiřazenou písničku Motýli od skupiny Mandrage. Následně vás Pavol Habera zkritizoval, že to prý znělo jako na školní besídce. Nakonec jste aspoň dva prošli dál. Co na to říkáte?
Trošku podpásovka od produkce je, že písničky do duetů vybírají oni. Takže nám byla přiřazena písnička Motýli, což není úplně výhra. Každý máme výškově jiný hlas, Kubovi to ale sedlo a já s Nikolasem jsme se trochu trápili, naštěstí výsledek snad nezněl tak strašně.

První casting do SuperStar byl online. Jak to probíhalo a nebylo zvláštní zpívat jen do webkamery?
Ano, jednalo se o předcastingy, které jsou ještě před tím prvním castingem, který vysílají v televizi. Zrovna pro mě to zvláštní nebylo, protože jsem měl distančně i hodiny zpěvu. Žádný velký stres to pro mě naštěstí nebyl.

Setkal jste se ta tu dobu, kdy jste se stal na sociálních sítích známější, s nějakou negativní kritikou?
Do očí mi to nikdo neřekl, ale pár komentářů se objevilo. Na internetu je ale každý silný.

Kdo je vaším největším vzorem mezi hudebníky? Koho rád posloucháte?
Konkrétní vzor asi úplně nemám. Mám radši starší hudbu, rád si poslechnu třeba Eltona Johna nebo i Karla Gotta.

Co plánujete do budoucna? Jaký je váš zpěvácký sen?
Můj sen by samozřejmě bylo rozjet pěveckou kariéru. Momentálně máme s Kubou Kubínem rozjetý projekt, napsal jsem písničku, kterou snad vydáme. Pokud se uchytím, tak bych chtěl vydávat další písničky.

V čem jste se nejvíce posunul?
Sám na sobě vidím za tu dobu nějaký pokrok, jak už pěvecký, tak i sociální. Sešli jsme se jako skvělá parta, taková tam prý nikdy nebyla. Často se scházíme. Jsem velmi rád, že jsem potkal Kubu Kubína, který je mimochodem taky z Hradce.

Komu budete fandit v Superfinále?
V neděli jedu do Prahy na poslední Superfinále. Výhru bych přál Nikolasovi Bitkovskému.

Matyáš Bartoníček
Foto: Instagram Martina Probošta