Neděle

26. května 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Kvarteto klarinetů, Slováček s filharmonií, houslistka Svěcená. Uffo chystá lahůdky

13. 10. 2021

Kvarteto klarinetů, Slováček s filharmonií, houslistka Svěcená. Uffo chystá lahůdky 7 snímků
Významné výročí se bude slavit mimořádně nabitým programem. I tak lze uvést letošní mezinárodní hudební festival Trutnovský podzim. Jubilejní 40. ročník nabídne šest výjimečných večerů. „Každý z nich bude něčím nový, přitažlivý nebo zvláštní,“ upozorňuje Libor Kasík, ředitel Uffa, které festival pořádá.

Původně se měl jubilejní ročník odehrát loni, pandemie ho ale o rok posunula. „Loni v rámci festivalu nezazněla ani nota, kompletní program jsme přesunuli na letošek. Takže jubilejní ročník máme před sebou právě nyní,“ říká Kasík.

Přehlídka kdysi výhradně komorní hudby se v posledních letech žánrově rozkročila, a to i do dříve nemyslitelných oblastí hudby. Potvrzením byla hned úvodní festivalová pecka - Rusalka, jedna z nejslavnějších a nejoblíbenějších oper Antonína Dvořáka. V hlavních rolích účinkovali známí zpěváci Tereza Mátlová (Rusalka), Peter Berger (princ) a Daniel Hůlka (vodník).

čtěte také: Premiéra opery Rusalka v Trutnově obrazem


Dalším odklonem od striktně vážné hudby bude koncert Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem, saxofonistou a zpěvákem Felixem Slováčkem mladším. Zpívat bude také jeho sestra Anna Julie Slováčková. V plánu jsou skladby jako Cirkus Humberto, Tenkrát na západě, Země vzdálená, Skyfall či We Are the Champions. „Očekávám, že to vyvolá v publiku velkou euforii,“ naznačuje Kasík.

Tahákem bude rovněž koncert jeho jmenovce, výjimečného klavíristy Martina Kasíka. A také hudební večer talentované houslistky Julie Svěcené s pianistou Václavem Máchou. Klarinetové kvarteto Cantarina Clarinete zahraje vlastní úpravy známých skladeb, barokních, populárních i jazzových, včetně Cohenovy proslulé písně Hallelujah.

SLOVO GENERÁLNÍHO PARTNERA FESTIVALU
„Čtyřicet let, to je už pěkný věk. Na Trutnovský podzim jsme s manželkou chodili ještě před revolucí. Festival podporujeme už třicet let. Jsme rádi, že existuje, a pevně věříme, že vydrží a že bude čím dál kvalitnější. Letos se chystáme na tři koncerty. Nejvíc se těšíme na smyčcové kvarteto Trutnoforte a na klavíristu Martina Kasíka. Jeho koncert sponzorujeme.“ Rudolf Kasper, zakladatel holdingu Kasper Group

Do festivalového programu se dostali i místní umělci, konkrétně smyčcové kvarteto Trutnoforte společně s klavíristou Tomášem Korbelem a flétnistkou Barborou Kulichovou. Kromě skladeb Mozarta a Dvořáka naservírují publiku také Pucciniho slavnou árii Nessun dorma z opery Turandot, pochopitelně upravenou pro čtyři smyčce. „Pokračujeme tím v dlouhodobé snaze propojovat trutnovské umělce s celostátními či mezinárodními,“ dodává Libor Kasík.

Vstupenky na všechny festivalové koncerty jsou v předprodeji. Prodávají se v inforecepci Uffa a na webových stránkách www.uffo.cz.Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz