Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Organizátory Artu Kusu baví ke známým jménům přidávat méně známá

14. 8. 2021

page.Name
Třetí ročník multižánrového festivalu hudby, divadla i výtvarného umění na Bojišti se hlásí o slovo. Artu Kus, mladý svěží festival, který sám sebe charakterizuje jako oslavu svobodného ducha, otevřenosti, tolerance a tvůrčího či tvořivého pojetí života, se koná na tradičním trutnovském místě již příští týden od čtvrtka 19. srpna do neděle 22. srpna.

Artu Kus opět představí známá česká jména i zahraniční hosty v čele s australským nezávislým hudebníkem Dub FX a dechberoucím balkánským ansámblem Boban Marković Orchestra. „V tom se asi letošní ročník bude nejvíc lišit od předchozích, že máme konečně ‚větší‘ zahraniční kapely,“ nechal se slyšet pořadatel festivalu a provozovatel Bojiště Roman Dorňák.

Slavný Australan Dub FX s kapelou bude pátečním headlinerem. Původně pouliční performer, kombinující ve svých skladbách dub, drum and bass, hip hop, reggae a mnoho dalších prvků, na svých cestách objel přes 40 různých zemí, prodal na čtvrt miliónu nosičů a nasbíral zástupy fanoušků. V Trutnově měl vystoupit už loni, po vypuknutí pandemie však svou evropskou tour zrušil.

Sobotní hvězdou je pak proslulé balkánské uskupení Boban Marković Orchestra, které roztančí celý amfiteátr. „Poučili jsme se, že je potřeba, aby se pro lidi udělala velká party. Mají to rádi a hudba cikánská nikdy nezklame,“ usmál se Dorňák.

Dalšími známými jmény hudebního programu, na který třetí Artu Kus láká, jsou například Buty, Mňága a Žďorp, Vltava, Mydy, MC Gey, Ventolin nebo Hentai Corporation. Kromě starých známých jmen sází ale i na nové a neokoukané objevy české scény: za všechny třeba zpěvák a raper 7krát3, nominovaný na cenu Anděl za nejlepší videoklip, nebo Mutanti hledaj východisko – projekt studentů DAMU Jana Vejražky a Jiřího Konvalinky, kteří vystoupí s bandem a dechovou sekcí.

Soutěž o vstupenky

Čtenářům Trutnovinek přinášíme ve spolupráci s organizátory festivalu Artu Kus soutěž o 4 vstupenky.

Otázka:
Jak se jmenuje australský hudební a světový pouliční umělec vystupující pod pseudonymem DUB FX?

Odpovídat můžete ZDE.

„Myslím, že se nám to zase podařilo dobře namíchat, protože sobotní věci, jako jsou třeba MC Gey a Mutanti hledaj východisko, jsou právě naším výběrem, kdy se snažíme volit alternativnější kapely. My je navíc tlačíme do toho, aby tady hráli v nějakých bigbandových a dechových verzích, aby to dostalo ještě trošku přesah, i když je to pro mladší generace,“ vysvětloval Roman Dorňák, že stále drží to, co je baví od začátku. Ke známému jménu přidat někoho méně známého, ale s autentičností, takže se pak může stát, že třeba i přeroste hlavního headlinera. Novinkou bude liberecká crew a DJs v alternativní stage ve stanu, kde vystřídá Brňáky. Jedná se o partu z tradiční proslulé akce Ještědská odysea.

Zcela rovnoprávnou součást programu pak už tradičně tvoří vybraná divadelní představení a performance, která budou k vidění na Experimental stage. „Co se týká divadel, letos jsme se trošku uskromnili. Zvát sem pražská divadla a dělat ve skleníku náročnou technickou produkci je složitější, takže nabídneme víc lokálních věcí,“ uvedl organizátor Artu Kusu. Těšit se můžete na Divadlo Krychličky nebo Geisslers Company, ale i arménského pohybového mága a mima Armana Kupelyana, španělské seskupení The Backyard Collective, bloky slam poetry nebo přednášky a workshopy všeho druhu. „I letos opět spolupracujeme s kamenickou školou z Hořic, znovu vzniknou nějaké dřevostavby a věci, které potom s areálem budou žít celoročně dál,“ poukázal Roman Dorňák.

 

Z významných postav české kulturní scény se na Bojišti objeví akademický malíř, ilustrátor a tvůrce komiksů Jiří Grus, fotograf Bohdan Holomíček, slamer a wikipedista Anatol Svahilec nebo autor pohádek, malíř, hudebník, divadelník a všeumělec Petr Nikl a další.

Vstupenka na čtyřdenní festival aktuálně v předprodeji stojí 1490 korun. Pořadatelé však oproti prvním dvěma ročníkům vyslyšeli volání po jednodenním vstupném, a tak kdo bude chtít vyrazit v pátek, nebo v sobotu, sežene lístek za 980 korun. Na místě budou stát vstupenky o stovku více.

„Předprodeje v této pandemické době jsou trošku matoucí. Bylo to vidět i na Obscene Extreme. Většina lidí si koupí vstupenku až týden před akcí, kdy si je jistá, že se nezruší. My jsme ale nikdy neztratili víru a věříme, že to dopadne i letos,“ poznamenal Roman Dorňák. „Nejsme žádný velký mezinárodní festival. Pro nás je to o tom, že tři čtvrtiny jsou trutnovští návštěvníci, kteří se sem rádi vracejí. Už k nám ale začínají jezdit i lidé z delšího perimetru,“ upozornil.

Artu Kus zatím nemá ambice konkurovat tuzemským velikánům. Je to ale festival nezvykle všestranný, myšlenkově otevřený, a především lidsky vstřícný, na němž si dokáže dokonce i introvert příjemně odpočinout, pobavit se a načerpat inspiraci i sílu. A ještě si u toho vyrobit triko, šperk nebo boty.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek