Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Filmová novinka z Krkonoš. Do kin míří Poslední závod

21. 3. 2022

page.Name
Přesně na den 109. výročí tragédie (24. března 2022), při níž na hřebenech nejvyšších českých hor zahynuli lyžaři Bohumil Hanč a Václav Vrbata, vstoupí do kin nový český film Poslední závod. Snímek režiséra Tomáše Hodana, jenž je zároveň autorem námětu a scénáře, ukáže, co se tehdy při závodě běžkařů na 50 kilometrů opravdu stalo, bez dobových nánosů a polopravd. Do příběhu se tak vrací i důležitá postava Němce Emericha Ratha, který se s nasazením života snažil Hanče zachránit.

„Neměli jsme velké finanční rezervy, potřebovali jsme trochu štěstí a nakonec jsme ho měli hromadu. Sníh, vánice, vítr, mlhu i slunce. Dále obětavý štáb a výborné herce, kteří se nikdy nelekli přírodních podmínek, kterým jsme se museli přizpůsobit i s nimi bojovat. Také jsme cítili obrovskou podporu od krkonošských obyvatel, spousta z nich se na vzniku filmu podílela a bylo poznat, že nám moc drží palce,“ uvedl režisér Tomáš Hodan.

Film se v Krkonoších natáčel v loňském roce 32 dní. První klapka padla 21. února 2021 ve Františkově v Krkonoších. Filmaři se během dvou měsíců od konce února do konce dubna vydali na autentická místa na hřebenech Krkonoš, na Labskou boudu, kde strávili tři týdny, Medvědí boudy, Brádlerovy boudy (alternativa za Luční boudu, kde se nedohodli na podmínkách), na Jizerku, do Hostinného, do Lázní Toušeň, Škvorce, Lukova u Loun a Prahy.

 

Herci prošli kurzem otužování, aby zvládli extrémní horské podmínky. V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek. „Láska k lyžím a horám je to, co mám se svou filmovou postavou společné. Opět jsem si ověřil, jak je na horách krásně,“ nechal se slyšet při natáčení. Další postavy historického příběhu ztvární Judit Bardos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal, Cyril Dobrý, Jan Hofman…

Poslední závod ale není jen o příběhu Hanče a Vrbaty. Nejzajímavější postavou je právě ten třetí – Němec Emerich Rath, který se však po válce do tohoto příběhu nehodil a byl z něj vymazán. Byl to Emerich Rath, kdo našel polomrtvého Hanče a snažil se ho zachránit. Necelý kilometr ho táhl na zádech na Labskou boudu. Pravdivý příběh německého hrdiny se neobjevil ani ve filmu Synové hor, který v roce 1956 natočil režisér Čeněk Duba. Všestranného sportovce ztvární v Hodanově snímku herci Marek Adamczyk a Oldřich Kaiser. Proč oba? Dějová linka příběhu se totiž prolíná roky 1913 a 1959, kdy Emerich Rath dělal topiče na Luční boudě a připravoval se na olympiádu v Římě, kam měl v roce 1960 jet jako čestný host. Chtěl tam dojet na kole a cestou přednášet o sportu, ale komunisti ho nepustili.

Film Poslední závod není jen o lyžování. Vystihuje i zapálení pro sport, sílu přátelství a čestnou sportovní morálku. Přijďte se podívat do kina na příběh, který každý zná, ale málokdo ví, jak se opravdu stal. V den oficiální premiéry - ve čtvrtek - se na promítání můžete těšit i ve vrchlabském kině Střelnice.

čtěte také:


Michal Bogáň

michal@trutnovinky.cz
Foto: Nikolas Tušl