Pátek

14. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Festival Cirk-UFF začal pod šapitó Blátivými vzpomínkami

2. 6. 2022

Festival Cirk-UFF začal pod šapitó Blátivými vzpomínkami 25 snímků
Provokativním představením Memoirs of Mud finského souboru Sisus Sirkus začal včera v Trutnově 12. mezinárodní festival nového cirkusu Cirk-UFF. Pětidenní přehlídka naservíruje divákům až do neděle více než třicet show a inscenací. V plánu jsou čtyři premiéry, tři špičková zahraniční vystoupení a přehlídka toho nejlepšího, co v poslední době vzniklo v českém novém cirkusu.

Jednou ze světových premiér bylo právě středeční večerní představení Memoirs of Mud (Blátivé vzpomínky). Artistky Imogen Huzel a Inka Pehkonen překvapily odvážným zpracováním příběhu dvou žen, které zkoumají své místo v dnešním čistém světě. Mnohokrát se přitom doslova válely ve špíně. „Bylo to trochu jiné, než jsem čekal, ale předčilo to mé očekávání. Jsme rád, že to byl silný zážitek i pro většinu lidí v publiku,“ prohlásil Libor Kasík, principál festivalu a ředitel Společenského centra Uffo, které respektovaný festival pořádá.

„Blátivé vzpomínky vlastně vznikaly celé v našich hlavách. Měly jsme určitou základní myšlenku, a tu jsme rozvíjely totálně autenticky podle svých životních postřehů,“ prozradily permorferky publiku bezprostředně po představení. Hrálo se v šapitó, které stojí před Uffem. Dnes od 19 hodin se uskuteční repríza.

Z domácích umělců se dnes jako první představí klaunské trio Squadra Sua s komedií Bezdéčka. Hlavním tahákem večera je česká akrobatická skupina Losers Cirque Company. Pro diváky si připravili dynamické představení se strhujícími akrobatickými triky. „Parta pod vedením PeeTee Horníčka svoji show nazvala Grandiózní. Myslím, že název trefili dobře,“ řekl Kasík.

Největším magnetem pátečního programu je australský soubor Circa, aktuálně jeden z nejžádanějších na světě. Artisté s mimořádnými schopnostmi předvádí vzdušnou či závěsnou, i pozemní akrobacii. „Vystoupí u nás se show Humans a můžu prozradit, že je to přehlídka extrémních výkonů, ale právě s autentickým obsahem, a to vše v podání deseti akrobatů,“ připomněl principál festivalu.

Sobotním festivalovým šlágrem bude další premiéra. Postará se o ní Thula Moon, vzdušná akrobatka a hadí žena z USA, která udivuje neskutečnou ohebností a pohyblivostí. Kdysi účinkovala i v populárním Cirque du Soleil, v Trutnově účinkovala už dvakrát. „Letos je ústřední postavou v představení Through the Truth, kterého je naše Uffo producentem a Hana Strejčková jeho režisérkou. Je to vůbec poprvé v historii, co Uffo produkuje novocirkusové představení, na což jsme pyšní. Thula Moon je totiž světovou hvězdou první velikosti,“ upozornil Libor Kasík. Reprízu bude mít Thula Moon v neděli.

Mezinárodní festival nového cirkusu nabídne i další skvělá vystoupení. Zážitkem jistě budou třeba shows Kláry Hajdinové nebo AirGym Art Company, která se věnuje hlavně závěsné akrobacii. „No a samozřejmě miláčkové publika Bratři v Tricku, kteří tu byli každý rok, Holektiv, Cirkus Tety… Nebo Florent Golfier se svou partičkou a více dní trvajícím open air projektem!“ dodal Kasík.

Festivalová představení se odehrávají na několika místech. Placená přímo v kulturním centru Uffo a pod vedlejším šapitó. Bez vstupenky je možné vidět moderní cirkus v ulicích Trutnova a před Uffem. Přesný rozpis toho, kdo, co a kde předvádí, najdete na webových stránkách www.cirkuff.cz a www.uffo.cz.

(pac, tz-caj)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek