Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Cirk-UFF v Trutnově opět nabídne světovou akrobacii i něco navíc

25. 5. 2022

Cirk-UFF v Trutnově opět nabídne světovou akrobacii i něco navíc 9 snímků
Akce, zábava a nebezpečí. Úchvatné výkony lidského těla, které vyvolávají v divácích strach, údiv a nakonec smích. Prostě dynamické a živé umění. To vše nabízí festival moderního cirkusu Cirk-UFF. V Trutnově se uskuteční od 1. do 5. června. Mezi účinkujícími je řada zvučných jmen a světových hvězd.

Kvalitní program se zahraničními hosty měl trutnovský festival i loni. Byl ale skromnější kvůli covidovým omezením, která tvrdě zasáhla světovou kulturu. Nyní se Cirk-UFF vrací v plné parádě. Nachystaná jsou špičková vystoupení světových hvězd, české i zahraniční premiéry a to nejlepší, co v poslední době vzniklo na domácí novocirkusové scéně.

Hvězdou první velikosti je australský soubor Circa. Patří mezi nejlepší na světě. V Trutnově předvede show plnou nápadů nazvanou Humans (Lidé). Deset akrobatů s mimořádnými schopnostmi v ní předvádí až dechberoucí výkony. Extrémní výkony mnohdy přerůstají až ve strhující zkoumání fyzických limitů. K vidění je vzdušná či závěsná i pozemní akrobacie. „Uvidíte vysokou úroveň dovedností, poctivé výkony, vzrušení, smích a možná i pár výdechů šoku. A taky výjimečnou interakci mezi umělci na jevišti a publikem,“ slibuje režisér a umělecký ředitel souboru Yaron Lifschitz.

Lákadlem světového formátu je rovněž uhrančivá americká akrobatka Thula Moon. V minulosti účinkovala i v nejznámějším cirkusu světa Cirque du Soleil. V Trutnově opakovaně oslnila, například při úspěšné premiéře americké show Filament nebo při loňském autorském představení Rise Up. Nyní bude ústřední postavou premiérového představení Through the Truth. Zásadními objekty na scéně jsou dva zavěšené kruhy. „S prvním se diváci mohli setkat při loňském Cirk-Uffu, kdy se na něm Thula Moon dvakrát předvedla se sólovým číslem pod širým nebem. Druhý kruh je konstrukčně mohutnější a menší, čili je naprostým protikladem prvního,“ upozorňuje režisérka a autorka hry Hana Strejčková.

Show produkuje organizátor festivalu, Společenské centrum pro kulturu a volný čas Uffo. Je to poprvé v historii, co se Uffo do něčeho takového pustilo. „Dosud jsme byli mnohokrát koproducenty, tohle je naše producentská premiéra. Je to výsledek naší mimořádné spolupráce s Thulou Moon a režisérkou Hanou Strejčkovou,“ oceňuje principál festivalu a ředitel trutnovského Uffa Libor Kasík.Další premiérou bude komediální a dojemná show ryze ženského souboru Sisus Sirkus z Finska. Má provokativní název Memoirs Of Mud (Zablácené paměti). Kromě akrobacie na hrazdě a balancování na rukách je v ní i hodně taneční akrobacie. Jeviště kromě tradičních artistických pomůcek dotváří bláto, trávník či zelenina. „Chceme diváky povzbudit k smíchu. Při vytváření Zablácených pamětí jsme se hodně nasmáli, chceme si zachovat lehkost a smát se společně!“ těší se do Trutnova akrobatka Inka Pehkonen.

Zárukou špičkové show je i česká akrobatická skupina Losers Cirque Company. V představení skromně pojmenovaném Grandiózní představuje pětice umělců sama sebe - coby hlavní hrdinové touží vytvořit průlomové umělecké dílo s mimořádnou duchovní a kulturní hodnotou. „Jenže to vyžaduje spoustu času, sil a především peněz. Tak jako ve skutečném světě vzniká inscenace v duchu starého dobrého motta: Vždyť se to nakonec vždycky nějak udělá,” říká režisér nové show Matyáš Ramba. Podle tradice se diváci můžou opět u „Lúzrů“ těšit na dynamické představení se strhujícími akrobatickými triky.

12. ročník mezinárodního festivalu
nového cirkusu v Trutnově
(odehrává se v Uffu, před Uffem, pod šapitó a v ulicích města)

středa 1. června
Sisus Sirkus - Memoirs of Mud (19.00)

čtvrtek 2. června
Tyhle - Atlas (17.00)
Squadra Sua - Bezdéčka (18.00)
Sisus Sirkus - Memoirs of Mud (19.00)
Losers Cirque Company - Grandiózní (20.30)

pátek 3. června
AirGym Art Company: Tajemství oblaků (15.00)
Klára Hajdinová - V kruhu (16.00)
Tyhle - Atlas (17.00)
Holektiv - Lekce špičkování (18.00)
AirGym Art Company - Hotel Laputa (19.00)
My kluci, co spolu chodíme - Vábení sojky práskačky (20.00)
Circa - Humans (21.00)
Circus Problem - koncert (22.30)

sobota 4. června
Tyhle - Atlas (10.00)
Madam Bicyklotoulka - Čertice, Babšule
a Vhlavědráti (11.00)
Koťátko zkázy - Einstein (13.00)
Lenka Švolíková - Sandwritten (14.00)
Klára Hajdinová - K. O. City (15.00)
Tyhle - Suitcaseboarding (16.00)
Uffo & Fysioart & Thula Moon
- Through the Truth (17.00)
Holektiv - Lekce špičkování (18.30)
Cirkus Tety - Narušení (19.30)
Circa - Humans (21.00)
Mansterville - Propane Punk Show (22.30)

neděle 5. června
Fysioart - Za zrcadlem (11.00)
Madam Bicyklotoulka - Čertice, Babšule
a Vhlavědráti (13.00)
Kejklíř Vojta Vrtek - Všechno lítá (14.00)
Uffo & Fysioart & Thula Moon
- Through the Truth (16.00)
Bratři v tricku - Kabinet žonglérských kuriozit (17.00)
Tyhle - Atlas (18.00)

Festival nabídne i další domácí novinky a špičková česká představení. Například populární trio Squadra Sua oživí festivalovou atmosféru klaunskou groteskou Bezdéčka. Cirkus TeTy bude při show Narušení používat při akrobacii neobvyklou rekvizitu - zlatou zavěšenou židli.

Občas dojde při Cirk-UFFu i na vážnější téma. Klára Hajdinová se ocitne V kruhu, což je titul sólové akrobatické performance o kruhu, ze kterého občas zdánlivě nejde vystoupit. „Zpracovává obtížná témata dneška - úzkost, paniku a deprese. Kruh symbolizuje lék, pilulku, kterou si berete každý den, symbolické motání se v kruhu psychofarmak a terapií,“ tvrdí festivalový principál Libor Kasík.

AirGym Art Company se věnuje především závěsné akrobacii. V Trutnově má hned dvě různá vystoupení - Tajemství oblaků a Hotel Laputa. „Také loni měl soubor na Cirk-UFFu dvě různá představení se špičkovou akrobacií a silným příběhem doprovázeným skvělou hudbou. Publikum tehdy bylo nadšené. Už se těšíme, co s AirGymem zažijeme letos,“ přiznává Kasík.

Tradičním bodem festivalového programu je i letos atraktivní večerní ohňová podívaná. Propane Punk Show obstarají Blackout Paradox a MansterVille. Závěrečný festivalový den pak bude ve znamení cirkusových dovedností. „Uvidíte žonglérskou show Bratří v tricku, workshopy, pohádku… To vše samozřejmě nejen pro děti,“ dodává ředitel trutnovského Uffa Libor Kasík.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz