Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

FOTO: Na benefičním festivalu Zahrada se předávalo ocenění Modrej život

30. 5. 2022

FOTO: Na benefičním festivalu Zahrada se předávalo ocenění Modrej život 24 snímků
Poslední květnovou sobotu se na farní zahradě vrchlabského evangelického sboru konal benefiční festival Zahrada. Letos se festival Zahrada konal již podruhé. Akce se těšila hojné účasti, pro kterou byl připraven bohatý program.

První festivaloví návštěvníci se scházeli už od 10 hodin ráno na brunchi (pozdní snídaně či časný oběd) k oslavě 30 let vrchlabského Střediska Světlo Diakonie ČCE. V průběhu festivalu se na pódiu vystřídalo mnoho kapel.

Celý kulturní program program započal divadelním představením “O proroku Jonášovi” v podání loutkového divadla Drak´n´Roses ze Soběslavi. Štafetu převzala pražská písničkářka Kvietah, která se žánrově pohybuje mezi rockem, popem a folkem.

Po celou dobu festivalu byl na evangelické faře k vidění film, shrnující iniciativu Modrej život a na promítání navazovalo předávání cen. Hlavní cenu veřejnosti získala Markéta Čejpová ze Spolku Na Dvoře. Dalšími oceněnými byli Jakub Ježek z iniciativy Mnoho světů v Jilemnici, Zdeňka Flousková z Okrašlovacího spolku ve Vrchlabí, Libor Kukačka ze Skautského střediska Dobráček Hostinné a oddílu Ovčáci Harta, Dušan Vodnárek ze Spolku pro Hartu a Ivo Fišera, zakladatel hostinského skautského střediska Dobráček.

Ceny společně s ředitelem Diakonie předávali starosta Jilemnice David Hlaváč a Ondřej Novák, zástupce Nadačního fondu Škoda Auto, který letošní první ročník Modrého života finančně podpořil. Hudební vložkou navázal zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač, zakladatel urbanfolkového dua Kieslowski. Po něm vystoupil vrchlabský minibigband CémurŠámur, který se soustředí výhradně na autorskou hudební i textovou tvorbu. Na jejich vystoupení můžete slyšet prvky maloměstského swingu, folkloru, ale i "deathmetalu s lidskou tváří". Celkový hudební program potom uzavřel DJ Ventolin, elektronický hudební projekt Davida Doubka. Ten je milovníkem primitivního zvuku detroitského techna a italského a indického disca z 80. let.

V průběhu celého festivalu byl k dispozici bar, cukrárna a kavárna, ale taky všelijaké občerstvení u stánku. Výtvarný doprovodný program zajistila dílna Bosorka. Na akci navázaly nedělní dopolední bohoslužby pro širokou veřejnost pod širým nebem.

Výtěžek celého festivalu, kterého se zúčastnily necelé dvě stovky diváků a posluchačů, činí cca 25 tisíc korun. Celý bude věnován na další rozvoj Terapeutické zahrady, která je přímo součástí dějiště samotného festivalu. Terapeutickou zahradu využívají klienti diakonického Střediska Světlo, konkrétně služby sociální rehabilitace Spirála.

Antonín Kašpar
redakce@vrchlabinky.cz
Foto: Jakub Kašpar