Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Collegium Camerale rozeznělo druhou adventní tóny Bacha a Vivaldiho

5. 12. 2022

Collegium Camerale rozeznělo druhou adventní tóny Bacha a Vivaldiho 8 snímků
Skladby Johanna Sebastiana Bacha a Antonia Vivaldiho při svém adventním koncertu odpoledne druhé adventní neděle ve vrchlabském evangelickém sboru zahrálo trutnovské uskupení Collegium Camerale. Adventní koncerty Collegia Camerale u vrchlabských evangelíků patří o druhém adventně nedělním odpoledni už k vrchlabským tradicím. Mění se samozřejmě repertoár, složení vystupujících hudebnic a hudebníků, přibyli také "předskokani" v podobě studentů nebo studentek hudby.

Jako "předskokanky" vystoupily studentky hry na violoncello z vrchlabské ZUŠ Karla Halíře Viola Martínková, Pavlína Kutlvašrová, Sofia Movchanskaya a Klára Davidová.

Hlavní část podvečera patřila trutnovskému souboru Collegium Camerale a jejich nádernému přednesu skladeb Antonia Vivaldiho a Johanna Sebastiana Bacha. Oba skladatelé mají vlastně k Vrchlabí i evangelíkům svoji linku. Antonio Vivaldi (1678 – 1741) patřil k umělcům, kterým své zakázky zadával a tím na živobytí přispíval vrchlabský zámecký pán, hrabě Václav Morzin (1675 – 1737), kterému skladatel věnoval své slavné dílo Il cimento dell´armonia e dell´inventione (Zkouška harmonie a zvuku), op. 8, včetně snad nejslavnějšího cyklu houslových koncertů Čtvero ročních dob. Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) pro vrchlabského hraběte nepsal a nehrál, zato byl velkým skladatelem evangelického prostředí a větší část svého profesního života strávil jako kapelník (a skladatel) při kostele sv. Tomáše (Thomaskirche) v Lipsku, kam chodil na bohoslužby také vrchlabský evangelický farář Michael Pfann při svých studiích teologie v Lipsku.

Collegium Camerale hrálo ve složení Dagmar Vlčková (housle), Dita Pacáková (housle), Vlasta Siřišťová (flétna), Milena Novotná (housle), Milena Marksová (housle), Jaroslava Týfová (klávesy), Martina Holcmanová (viola) a Jitka Jindřichová (violoncello). Hostem byl sólista Bořek Trávníček na příčnou flétnu, moderátorem koncertu jako tradičně Radovan Vlček.

Adventní koncert a tóny nádherné hudby dvou skvělých barokních kazatelů si dnes ve vrchlabském evangelickém sboru nenechalo ujít na pět desítek posluchačů. Příští neděli vrchlabský evangelický sbor nabízí hned dvě možnosti setkání. Od 15:00 odpoledne vystoupí na své adventní besídce žákyně a žáci ZŠ speciální a praktické Diakonie ČCE ve Vrchlabí a bohoslužby třetí neděle adventní povede jako host Mikuláš Vymětal, celorepublikový evangelický farář pro menšiny a lidská práva, mj. původní iniciátor dnes již velmi známé sbírky Krabice od bot, kterou i mnozí Vrchlabáci pomáhají zkrásnit vánoce dětem z potřebných rodin. Mikuláš Vymětal pak bude v úterý 13. prosince od 17:30 hostem dalšího pokračování besed v cyklu Otevřená fara. Hovořit bude na téma „Ježíš na okraji“. Jak by dnes Ježíš vystupoval jako Róm, uprchlík, člověk jiné barvy pleti, člověk s LGBTQ+ genderem? Právě o tom bude při setkání 13. prosince řeč.

Text a foto: Jakub Kašpar