Pondělí

24. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Muzeum východních Čech chystá výstavu o četnictvu, nabídne stovky exponátů

13. 10. 2022

page.Name
Muzeum východních Čech v Hradci Králové chystá výstavu Četnické humoresky v Salonu republiky, která přiblíží historii četnictva v prvorepublikovém Československu. Půjde o dosud nejrozsáhlejší výstavu v ČR věnovanou pouze četnictvu, řekl jeden z jejích autorů Miloš Bernart. Vernisáž v secesní budově muzea na Eliščině nábřeží je naplánovaná na pátek 14. října od 17:00, v sobotu se uskuteční v muzeu a okolí celodenní akce u příležitosti zahájení výstavy.

"Cílem výstavy je představit návštěvníkům četnické útvary za první republiky. K vidění bude například četnický motocykl, uniformy, četnická výzbroj a výstroj. Výstava bude mít i digitální nadstavbu. Oslovili jsme herce seriálu Četnické humoresky, kteří se podíleli na vytvoření hraného fiktivního příběhu hradeckých četníků pro účely výstavy," uvedl.

Připomněl, že četníci ze seriálu Četnické humoresky mají předobraz v královéhradecké četnické pátračce. "Chceme také ukázat, že hradecké četnictvo nebyl jen Arazim, Jarý a ostatní, ale i další významné osobnosti," řekl Bernart.

Upozornil na to, že za první republiky na území dnešního Hradce Králové působila řada četnických útvarů, včetně silniční kontrolní stanice, letecké hlídkové služby, pohotovostního oddílu či správních útvarů, například účtárny četnictva. "Hradec byl významným městem, čemuž odpovídala i síla četnictva, a to chceme přiblížit," řekl Bernart.

Výstava bude v muzejním lapidáriu v suterénu budovy. Většina exponátů je ze soukromých sbírek. "Exponátů jsou stovky, včetně unikátních předmětů, které dosud nebyly nikde vystaveny, jako třeba stejnokroje účetních četníků," uvedl Bernart.

Výstava podle autorů mapuje především prvorepublikovou historii četnictva, dotýká se ale i jeho počátků sahající do poloviny 19. století a také jeho konce. "Četníci působili i během druhé světové války, četnictvo bylo zrušeno v roce 1945, kdy jej nahradil Sbor národní bezpečnosti. To je ale zmíněno jen okrajově," řekl spoluautor výstavy.

Program Četnického dne začne v sobotu 10:00 před budovou muzea na Eliščině nábřeží. Návštěvníci se během dne budou moci seznámit například s postupy četníků při vyšetřování vraždy, s jejich technikou, na programu je také beseda či komentovaná prohlídka výstavy. V 16:00 bude na budově bývalé četnické stanice, na nynější adrese Třída ČSA čp. 284, odhalena pamětní deska zřejmě nejznámějšího, v Hradci Králové působícího četníka, Josefa Arazima. "Arazim byl hlavní postavou seriálu Četnické humoresky s tím rozdílem, že křestní jméno změnili na Karla a místo působení na Brno," dodal Bernart.

(ČTK)
Foto: Muzeum východních Čech Hradec Králové