Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Barokní festival Theatrum Kuks nabídne 50 akcí, hlavním tématem je voda

24. 8. 2022

page.Name
Festival barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks, jehož 21. ročník se uskuteční tento týden od středy do neděle v Kuksu, nabídne kolem 50 představení a dalších akcí. Hlavním tématem letošního festivalu bude voda, čímž pořadatelé připomenou 330 let od založení lázní Kuks.

Slavnostní zahájení festivalu obstará ve středu od 20 hodin herecká společnost Geisslers Hofcomedianten, která v šapito uvede premiéru muzikálu Pudl a pudr. Následovat bude světelná show v areálu bývalých lázní a na mostu přes Labe nazvaná Probuzení kukských lázní.

Vedle divadelních, hudebních a tanečních představení jsou součástí programu festivalu i diskuse, workshopy a výstavy. Přichystaná jsou také představení a akce pro děti. Ve čtvrtek zájemce čeká ve Šporkově mlýně ve Stanovicích barokní hostina připravená finalistou televizní kuchařské soutěže. „Barokní a barokem inspirované umění se bude ochutnávat všemi smysly,“ uvedla ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová.

Festival připomene, že místní léčivé prameny byly jedním ze základních kamenů místa, které se na začátku 18. století stalo kulturním centrem evropského významu, kam přijížděli vystupovat i tvořit velcí umělci své doby. „Kukská krajina je magická, ale bez vody by se umělecky nerozvinula. Bez pramenů by si hrabě Špork postavil letní rezidenci nejspíš někde jinde a lázeňští hosté by tu nikdy neslyšeli ani takt z italské opery,“ sdělila Bohadlová.

Festival se uskuteční na různých místech v Kuksu a jeho okolí. Řada představení bude v areálu hospitalu Kuks, který v roce 2014 prošel nákladnou rekonstrukcí za 440 milionů korun. Spolu s opravami budov byla součástí rekonstrukce obnova zahrady za hospitalem.

Barokní komplex v labském údolí v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je sochařská výzdoba areálu od Matyáše Brauna.

(ČTK)
Ilustrační foto: Marek Malůšek