Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

V Novém Městě nad Metují začal Festival české filmové komedie, soutěží 18 filmů

11. 9. 2022

page.Name
Projekcí komedie Srdce na dlani režiséra Martina Horského začal dnes v Novém Městě nad Metují na Náchodsku 44. ročník Festivalu české filmové komedie. Kromě snímku Srdce na dlani se v soutěži představí dalších 17 komedií. Loni bylo soutěžních snímků 12. Závěr festivalu obstará v sobotu 17. září komedie Po čem muži touží 2.

Už před dnešním zahájením festivalu pořadatelé oznámili letošního laureáta ceny za nezapomenutelné role v českých filmových komediích. Letos si ji odnese herečka Daniela Kolářová. Loni cenu za přínos české komedii převzal Petr Nárožný.

Mezi soutěžními filmy jsou například snímek Láska na špičkách, Vyšehrad:Fylm, Prezidentka nebo Známí neznámí. "Letos máme nejvíce soutěžních filmů, co pamatuji, plus množství doprovodných projekcí pro školy," uvedl ředitel festivalu Zdeněk Krákora.

Novoměstský divák se dá podle Krákory označit za pravého festivalového diváka. "Není ojedinělé, že si koupí pět či šest vstupenek na promítání a užije si s námi celý týden smíchu," uvedl. Vstupné na všechna filmová představení činí jednotných 50 korun.

Součástí týdenního festivalu je i doprovodný program. Po promítání budou následovat besedy s tvůrci a herci daného filmu. Součástí festivalu budou i koncerty kapel a zpěváků na terase kina.

Porota udělí hlavní cenu festivalu Zlatý Prim, dále ocenění za nejlepší režii, scénář, za mužský a ženský herecký výkon, cenu Vladimíra Suchánka odborné poroty za výtvarný počin, cenu za nejlepší hudbu a cenu za nejvýraznější výkon mladého umělce.

I letos bude udělena cena diváků Novoměstský hrnec smíchu. Dostane ji ten snímek, u kterého časoměřiči naměří při projekci nejvíc prosmátého času. Loni patřila cena Novoměstský hrnec smíchu komedii Večírek, v sále se při ní lidé smáli 29,4 procenta z celkového času filmu. Rekord drží Kameňák Zdeňka Trošky z 25. ročníku v roce 2003 s 36,75 procenta.

Loni získal hlavní festivalovou cenu Zlatý Prim snímek Deníček moderního fotra, přičemž ocenění za nejlepší režii dostal i režisér snímku Jan Haluza.

Nultý ročník festivalu se v Novém Městě nad Metují konal v roce 1978, kdy čestné uznání získala komedie Adéla ještě nevečeřela. Tehdy se festival jmenoval Festival československé veselohry, v 90. letech se změnil název na Novoměstský hrnec smíchu a posledních šest let nese jméno Festival české filmové komedie.

(ČTK) 
Foto: Facebook Festivalu české filmové komedie