Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Za poklady Broumovska, uvolněná atmosféra prodchnutá vůní léta

13. 7. 2023 Komerční sdělení

page.Name
Tradiční hudební událost s jedinečnou atmosférou. To je mezinárodní festival Za poklady Broumovska, jehož koncerty se od začátku července přes celé léto konají v broumovském klášteře i v okolí ve skupině barokních kostelů, kde zazní špičková, převážně klasická hudba domácí i zahraniční provenience. Letošním tématem je Dech jako fenomén. „Hlavní těžiště hudebního programu bude spočívat v prezentaci dechových nástrojů, pěveckých souborů i sólových pěvců,“ prozradila výkonná ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Hudební festival Za poklady Broumovska letos vstoupil do 18. ročníku. Považujete ho za vzácný poklad?
Za vzácný poklad považuji především prostředí, kde se konají festivalové koncerty, a to broumovskou skupinu barokních kostelů a nádhernou zdejší krajinu, kde pořádáme naše open air akce. Samotný festival letos vstupuje do věku plnoletosti a troufám si říci, že je na dospělost plně připravený. V posledních letech jsme z něj vytvořili mezinárodní přehlídku špičkové klasické hudby a generujeme nový repertoár a inspirujeme vznik nových skladeb souvisejících s Broumovskem. Podporujeme také společenskou odpovědnost tím, že přispíváme dobrovolným vstupným na obnovu barokních památek.

Co vedlo k jeho založení a kdo stál u zrodu?
U myšlenky pořádat koncerty v kostelích stály tehdy před 18 lety jednotlivé obce a místní starostové, kterým nebyl lhostejný tehdy neutěšený stav památek a cítili potřebu oživit kulturní dění ve svých obcích. Velmi záhy, zhruba po dvou letech, převzala organizaci Agentura pro rozvoj Broumovska a posledních několik let festival vede nezisková organizace Za poklady Broumovska o. p. s.

Jak ho vnímají vystupující interpreti?
Umělci, kteří na festivalu účinkují, jsou samozřejmě nejprve okouzleni geniem loci. Pak jsou především nadšeni a překvapeni úrovní festivalového publika i našich posluchačů. Za dobu, co festival organizujeme, jsme je dokázali edukovat, přiblížit jim svět komorní klasické hudby natolik, že ji znají, umí ji poslouchat, procítit a užít si špičkové podání.

Podle čeho je vybíráte?
Dramaturgie festivalu má vždy nějaké téma. To řídí výběr interpretů a například i rezidenčního skladatele. Protože se domácí významní umělci prezentovali na festivalu za ta léta opakovaně, nezbývá nám, než sáhnout také do zahraničí.

Co jste letos pro posluchače přichystali?
Tématem letošního ročníku je Dech jako fenomén. Hlavní těžiště hudebního programu bude spočívat v prezentaci dechových nástrojů, pěveckých souborů i sólových pěvců. Už zahajovací koncert amerického gospelového souboru Jeremy Winston Chorale (na úvodním snímku v článku) v božanovském kostele byl jistě neopakovatelným zážitkem, což dokázal i posluchačský zájem. Na festivalu se dále představí zahraniční umělci, jako jsou rakouská harfenistka Elisabeth Plank, flétnista a dirigent Kaspar Zehnder, italský hornisté Luca Benucci z Itálie a Christian Lampert z Německa nebo klarinetista Jakub Bokun či kytarista Jakub Kosciuszko z Polska. Dále to budou čeští interpreti Filharmonie Hradec Králové, cembalisté Barbara Maria Willi a Martin Hroch, Apollon Quartet, Lukáš a Daniel Klánští, hornisté Zuzana Rzounková a Jan Vobořil, sbor Zvonky Praha a Abbellimento nebo soubor PBtet – Prague Brass Quintet. Závěr festivalu obohatí již tradiční Festivalové Finále s doprovodným programem, kterým bude audiovizuální projekt Purgatio, prezentace regionálních umělců v rámci prohlídek kláštera i další ambientní hudba. Celý program včetně představení interpretů najdete na: www.zapoklady.cz/program.

Kdo je letošním rezidentem?
Rezidenčním skladatelem bude dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera, kterému dal festival příležitost představit tvorbu na pěti koncertech. Na objednávku festivalu zazní v premiéře Halali pro skupinu lesních rohů v podání asi stovky hornistů, účastníků a lektorů Letních hornových kurzů Broumov, a dvojkoncert pro dva lesní rohy. Sourozenci Daniel a Lukáš Klánští uvedou v premiéře písňový cyklus Písně trpělivé a píseň Mnichova řehole, odkazující na benediktinský řád úzce spojený s broumovským klášterem. Zazní i Kučerovy starší kompozice, žesťový soubor Prague Brass Quintet zahraje skladbu Four Color Suite plnou jazzových inspirací. Smyčcový Apollon Quartet uvede Smyčcový kvartet č. 1. Přehlídku Kučerovy tvorby uzavře na závěrečném koncertu orchestrální verze skladby Zrození v provedení Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Kasparem Zehnderem.


Rezideční skladatel Jan Kučera.

Mohla byste popsat festivalovou atmosféru?
Podle mě je nejtrefnější přirovnání samotných interpretů, kteří ji srovnávají s letními festivaly na jihu Francie. Uvolněná atmosféra prodchnutá vůní léta, všemi smysly vnímaný letní podvečer a samozřejmě ta nejlepší klasická hudba, to je náš festival.

Jaké dlouhodobé cíle festival udržuje?
V rámci naší činnosti podporujeme mladé interprety, přispíváme na obnovu církevních památek a poslední roky také systematicky podporujeme současnou autorskou tvorbu tím, že oslovujeme ke spolupráci vynikající domácí skladatele. Festival generuje vznik zcela nového repertoáru, šíří povědomí o regionu netradiční cestou a vrací se ke kořenům poselství nositele kultury v regionu, kterou zde úspěšně nastolili benediktini.

Co byste vzkázala případným návštěvníkům a milovníkům kvalitní hudby?
Aby přijeli na Broumovsko a na festivalu objevili krásy nejen klasické hudby, ale i krásy a klid místní přírody a krajiny. Aby se alespoň na chvíli dokázali odpoutat od všedních starostí a vychutnali si odkaz minulosti, který lze najít u každé stěny kostela, u cesty v polích nebo stezce ve skalách.

www.zapoklady.cz