Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Australané se vrací. Budou hlavními hvězdami festivalu Cirk-UFF

6. 4. 2023

page.Name
Špičkoví artisté z Austrálie, výjimeční šoumeni z Izraele a nejlepší čeští akrobati. To jsou hlavní taháky 13. ročníku festivalu nového cirkusu Cirk-UFF, který se v Trutnově uskuteční od 31. května do 4. června. Pro diváky je připravený mix více uměleckých stylů a žánrů, oznámili včera pořadatelé.

Po dobrých zkušenostech z předchozích let vsadili na jistotu. Znovu pozvali umělce z Austrálie. „S tamní scénou máme dlouhodobě blízké vztahy, často k nám jezdí tvořit svoje představení. Právě Austrálie patří v novém cirkusu k absolutní špičce,“ řekl šéf festivalu a ředitel trutnovského Uffa Libor Kasík.

Ať už z Austrálie přijel jakýkoliv soubor, vždy sklidil v Trutnově mohutné ovace. Letos bude mít před místním publikem premiéru soubor Highwire Entertainment. Přiveze energické ženské představení pod názvem The Defiant.

„Přestože v sobě nese trochu postapokalyptický nádech, je pojato s humorem a postaveno na vynikajících akrobatických výkonech podtržených úžasnou, snad mohu říci v základu rockovou, živou hudbou,“ upřesnil Kasík.

Před třemi lety zaujalo diváky australské uskupení Gravity and OtherMyths. Dva jeho členové se nyní do Trutnova vrátí s atraktivní show Sissy. Hledají odpověď na otázku, co dnes znamená „být chlap“. Předvádějí přitom spoustu náročné akrobacie, a výjimečných fyzických a artistických výkonů.

Ze zahraničních účastníků festivalu stojí ještě za zmínku izraelský Bomba Cirkus s moderní cirkusovou show plnou humoru, hravosti a radosti. Ze Slovenska přijedou performeři Cirkuskus s interaktivním představením pro nejmenší děti.

Českou špičku reprezentují dva oblíbené soubory. Cirk La Putyka festival zahájí, a to představením Senses, které slibuje hravé přeskakování mezi cirkusem a tancem. Losers Cirque Company představí dvě inscenace. Novinku Nespoutaní, akrobatickou koláž o překonávání strachu a vnitřní svobody. A čistě ženskou inscenaci Žena, růže, píseň, kost, která ukazuje sílu žen, jejich postavení i očekávání. V propojení nonverbálního divadla, tance, akrobacie a gymnastiky představují aktérky osobnosti, které vnímají jako své vzory.

Přijede řada osvědčených a místnímu publiku známých domcích umělců. Vizuálně-pohybovou performanci zajistí trojice ze souboru Cirkus TeTy. Vystoupí také akrobatky Klára Hajdinová nebo Eliška Brtnická, oblíbení klauni ze Squadra Sua, divadelní uskupení Holektiv a chůdařská pouliční show s prvky improvizace souboru Sacra Cirkus.

Během pěti dnů nabídne v centru Uffo, šapitó nebo v ulicích města celkem 28 představení. Předprodej festivalových vstupenek začne v pondělí 17. dubna. K dispozici budou přímo v Inforecepci Uffo nebo online na webu Cirkuff.cz, kde brzy zveřejní kompletní program festivalu včetně doprovodných akcí.

A ještě jednu zajímavost chystají organizátoři Cirk-UFFu. Další společné projekty s Australany. „Jeden z nich, jenž má ambici propojit akrobatické australské mistrovství se silnou uměleckou stránkou české novocirkusové scény a stát se prvním a bezkonkurenčním svého druhu v Evropě, představíme právě v průběhu festivalu,“ upřesnil Libor Kasík.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz