Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

FOTO: EPO1 otevřeno! Na Grand Opening dorazil i premiér Petr Fiala

24. 5. 2023

FOTO: EPO1 otevřeno! Na Grand Opening dorazil i premiér Petr Fiala 43 snímků
Trutnovské Centrum současného umění EPO1 zažilo v úterý v podvečer svůj Grand Opening. Na velkolepou zahajovací akci sezvali manželé Rudolf a Renata Kasperovi zhruba 400 hostů. Byl mezi nimi i předseda vlády Petr Fiala, ministr kultury Martin Baxa, hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček, současný starosta Trutnova Michal Rosa a jeho předchůdce Ivan Adamec.

Centrum současného umění vzniklo v prostorách více než 100 let staré budovy bývalé elektrárny v Trutnově ve čtvrti Poříčí. Nákladem mnoha desítek milionů korun jej od roku 2020 vybudovali trutnovský podnikatel Rudolf Kasper s manželkou. Velké industriální prostory galerie umožní vystavovat i velmi rozměrné sochy a objekty, které se v běžných galeriích prezentovat nedají. V Česku jde o jeden z mála soukromých projektů takového charakteru.

Slavnostní otevření objektu proběhlo ve velkolepém stylu a akce se tak nepochybně zařadí mezi nejvýznamnější společenské akce tohoto roku v rámci Královéhradeckého kraje. Úvodního slova se ujal samotný Rudolf Kasper, bez nějž by vizionářské dílo nikdy nevzniklo. „Často slyším otázku, proč to všechno děláte, proč tolik energie a finančních prostředků vkládáte do neziskových projektů. Odpověď je jednoduchá: Dělá nám to radost. Kulturu, vzdělání a sport podporujeme několik desetiletí, považujeme to za přirozené a správné. Projekt EPO1 jsme zdárně dokončili v termínu, který moje žena Renata naplánovala před dvěma lety, i přes covidovou dobu, hyperinflaci a vysoké ceny energií. Již nyní děláme vše pro to, aby projekt EPO1 přinášel radost i příštím generacím.“

Podle premiéra Petra Fialy má EPO1 velkou ambici stát se centrem a ústředním bodem moderního umění v hradeckém kraji, a to nejen kvůli své ploše 3400 metrů čtverečních, ale také díky mimořádným technickým možnostem. „Pravděpodobně se stane jedním z nejvýznamnějších uměleckých institucí v České republice, která bude cílit na české publikum i návštěvníky z ostatních evropských zemí. V EPO1 je možné vystavovat objekty, které by se do běžné galerie nevešly, a nabídne nadstandardní zázemí tvůrcům, což je něco jedinečného,“ řekl premiér, který zároveň ocenil, jak je industriální prostor EPO1 citlivě architektonicky opravený, podařilo se ho zachránit a vytvořit pro něj nový potenciál.

Při slavnostním zahájení provozu EPO1 ministr kultury Martin Baxa připomenul, že úspěšní a osvícení podnikatelé už v druhé polovině 19. století a později za první republiky měli snahu z vydělaných finančních prostředků přinést něco pro blaho společnosti, díky čemuž vznikala velká díla a projekty. „Tento prostor je také dokladem toho, jak úspěšní podnikatelé cítí potřebu sounáležitosti s regionálním i nadregionálním prostředím, což manželé Kasperovi dělají v míře vrchovaté. Zachránili historickou budovu a dávají prostor současnému umění. Jsme tedy dnes svědky opravdu mimořádného okamžiku,“ nechal se slyšet ministr kultury.

Na slavnosti nemohl chybět ani poslanec a někdejší dlouholetý starosta Trutnova Ivan Adamec. „Kdysi jsem řekl, že manželé Kasperovi, kteří dlouhodobě podporují městské aktivity, jsou trutnovské rodinné stříbro. Dnes bych toto rčení rád opravil. Jsou trutnovské rodinné zlato,“ prohlásil za potlesku hojného počtu účastníků slavnosti a připomenul, že dnes už bývalá elektrárna zásobovala město energií až do začátku 70. let. „Tady se vždycky tvořila energie a já bych si moc přál, aby se ta současná umělecká energie dostala do nás všech a stále nás nabíjela,“ uvedl.

Pro Martina Červíčka, senátora a hejtmana Královéhradeckého kraje, je projekt přestavby elektrárny na centrum moderního umění ozdobou kraje a věří, že svým významem bude do budoucna přesahovat hranice regionu a bude nedílnou součástí nejen kulturního života v Trutnově, ale i v celé republice. „Nejvíce si ale cením toho, že jsou mezi námi lidé, jako Rudolf Kasper, kteří svou prosperitu za třicet let tvrdého podnikání, jsou ochotni věnovat do takových věcí, jako je galerie umění v bývalé elektrárně.“

Starosta města Michal Rosa připomenul, že součástí tohoto nevídaného příběhu je záchrana historické budovy. „Z toho, co tady dnes vidíme je zřejmé, že týmu, který se na přestavbě objektu podílel, je vlastní pokora a úcta k historii. Jde tady o zachování značky EPO1, což není málo,“ myslí si starosta a vystudovaný architekt Rosa. Centrum současného umění by se neobešlo bez ředitele, který dává novému prostoru kvalitní uměleckou náplň, a tím je Jan Kunze.

„Je to pro mě velká výzva, do níž by měl jít člověk s otevřenou hlavou i srdcem. Na entuziasmus a vizionářství manželů Kasperových jsem se velmi rychle napojil a šel jsem do toho. Stojíme tady v krásné, jedné z největších soukromých českých galerií. Před námi je však hodně práce, je to zatím pouze část toho, co ještě plánujeme,“ sdělil Kunze a pozval přítomné hned na tři aktuální výstavy.

Ta největší s názvem Volume má podtitul Akustická dimenze v současném sochařství. V komornějším prostředí třetího nadzemního podlaží byla souběžně otevřena přitažlivá a divácky atraktivní expozice Power Post Station. Třetí výstava, kterou lze vidět, se jmenuje Fresh Power a nabízí tvorbu nejmladší sochařské generace, jejíž díla jsou součástí akvizic vedoucích k počátku sbírky EPO1.

Dnes od 17 hodin bude EPO1 otevřeno pro širokou veřejnost.

Jiří Štefek, Hynek Šnajdar
Foto: Miloš Šálek