Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Rodinná komedie S tebou mě baví svět slaví čtyřicetiny. Točila se i v Krkonoších

1. 1. 2023

page.Name
Snad každý televizní divák v České republice někdy viděl komedii S tebou mě baví svět o třech otcích, jimž každoroční pánskou jízdu na hory zkomplikují manželky předáním jejich šesti malých ratolestí. Přitom premiéru filmu, která se uskutečnila před 40 lety, 1. ledna 1983, sledovala režisérka Marie Poledňáková s obavami, neboť tehdejší Rudé právo ji předtím recenzovalo spíše nepříznivě. Nakonec ale obliba této rodinné komedie u diváků narostla do takových rozměrů, že ji v roce 1998 vybrali za českou filmovou veselohru století.

Zprvu zaskočení otcové ve filmu - primář Albert (Július Satinský), zvukař Pepa (Pavel Nový) a dirigent Michal (Václav Postránecký) - se nakonec s nečekaným obsazením expedice YDYKSEB vyrovnají se ctí. I když jsou jejich metody poněkud svérázné, děti (i filmoví diváci) si je užívají o to více. Zlidověla i řada hlášek z tohoto filmového hitu, mimo jiné "Maminka je doma? - Né, to nadává papoušek", "Tatii.. Matýsek se posral!", "Maminka mi před koupáním sundává bačkůrky", "To byl čaj - šípkovej" či praktická manželčina rada: "Večeři máš v kuchařce na straně 34."

Úspěch komedie podle filmových kritiků spočíval v dobrému scénáři, který napsala Marie Poledňáková, vtipným dialogům, šťastnému hereckému obsazení, ale také díky dětským hercům. Kvůli nim obešli před natáčením asistenti desítky škol a školek a z několika tisíc dětí jich nakonec Marii Poledňákové přivedli asi 450. Nakonec jí zbylo šest vyvolených, kteří jí padli do oka. Ty pak obsadila do rolí Bertíka, Pepína, Dášenky, Míši, Kačenky a Matýska. S dětmi byly u natáčení kromě filmových maminek (Zdena Studenková, Jana Šulcová a Eliška Balzerová) i jejich pravé maminky.

Expedice YDYKSEB jela podle svého názvu (čteného pozpátku) ve filmu do Beskyd, ale natáčelo se v Krkonoších a Jeseníkách. "Pobyt v Beskydech by stál víc peněz a my měli tehdy rozpočet necelé čtyři miliony. Proto nakonec štáb vybral z úsporných důvodů chatu v Dolním Dvoře," vzpomněla později režisérka, která rozpočet i tak překročila o 400.000 a prý musela s produkčním Janem Balzerem zaplatit pokutu.

Film získal Zvláštní cenu na mezinárodním filmovém festivalu v Gijonu 1983 a v roce 2000 Zlaté jablko za nejúspěšnější dětský film století. "Nic takového jsem ani ve snu nečekala," svěřila se kdysi Poledňáková, která zazářila i jako režisérka filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a Jak dostat tatínka do polepšovny (1978). Snímek S tebou mě baví svět se zapsal nesmazatelně i do kariéry zpěvačky Heleny Vondráčkové, která svůj hlas propůjčila Zdeně Studénkové v slavném hitu Sladké mámení.

Režisérka a autorka scénáře filmu Poledňáková zemřela loni v listopadu ve věku 81 let.

(ČTK)
Foto: screen Česká televize